שיפוץ קורות חיים – איפה עובר הגבול?

שיפוץ קורות חיים

שיפוץ קורת חיים זו תופעה נפוצה.
תופעה זו נפוצה אפילו בקרב בכירים.
תמיד יש לנו את ההתלבטות מה לכתוב בקורות חיים וכמה באמת אפשר למתוח את הגבול?
האם אפשר לעגל פינות כאשר כותבים קורות חיים?
במסגרת שדרוג קורות החיים שלנו – איפה עובר הגבול?
קורות חיים חייבים לשקף את האמת. לא כדאי להתפתות ולכתוב בקורות החיים דברים שאין להם אחיזה במציאות. הנה מה שקרה למנהל בכיר שעשה שיפוץ מרחיק לכת בקורות החיים שלו.

מנכ"ל יאהו, סקוט ת'ומפסון (Scott Thompson ), יצר שערורייה גדולה כאשר התגלה שאין לו תואר במדעי המחשב למרות שזה מה שהוא כתב בקורות החיים. הסתבר שלמנכ"ל המכובד שלפני כן כיהן כנשיא חברת PayPal , יש "רק" תואר בחשבונאות.

מנהל קרן הגידור Third Point, דניאל לויב, שמחזיקה ב-5.8% ממניות חברת יאהו, דרש ממועצת המנהלים לפטר את המנכ"ל. בנוסף, הוא דרש את כל המסמכים והתיעוד בנוגע לתהליך הגיוס של ת'ומפסון.

כנראה שמנכ"ל יאהו הנוכחי, היה מתקבל לתפקיד גם לולא היה רושם בקורות החיים שיש לו תואר במדעי המחשב. הרי מה שיש למנכ"ל יאהו זה ניסיון יקר ערך ששום תואר לא יכול להקנות. יש כל כך הרבה אנשים שסיימו תואר במדעי המחשב ויש להם גם ניסיון בשוק העבודה אך כמה מהם היו יכולים לנהל חברה בסדר גודל של יאהו ולהצעיד אותה קדימה?!

לתכנית הטורבו לחצו כאן! למצוא עבודה מהר, להרוויח יותר ולהגשים את עצמך

בתפקידי בכירים (תפקידי מנכ"ל, סמנכ"ל ובמיוחד בחברות ענק) , הגורם הכי משמעותי הוא הניסיון של המועמד ולא תואר כזה או אחר. האם מישהו בכלל שמע על Stonehill College ? אם ההשכלה הייתה משמעותית, לא היו לוקחים את ת'ומפסון, בוגר Stonehill College לתפקיד מנכ"ל יאהו. יש מוסדות לימוד אמריקאיים הרבה יותר מוכרים ונחשבים.

למה בכל זאת מנכ"ל יאהו כתב תואר פיקטיבי בקורות החיים שלו?

כנראה שהוא חשב שתואר במדעי המחשב הוא הכרחי או שהוא מהווה יתרון משמעותי בהובלת חברת אינטרנט. העניין הוא שבסוף אי-אמינות של קורות החיים, היא שגורמת למועמד לא להתקבל לתפקיד ולא חוסר הניסיון בתחום מסוים. המועמד כנראה היה מתקבל גם אם הוא לא היה מוסיף תואר שאין לו בפועל. שיפוץ קורות החיים הזה כנראה לא כל כך עזר לו להתקבל לעבודה אך בוודאות גרם לו להפסיד אותה.

כמה אנשים עורכים שיפוץ לקורות החיים שלהם?

מחבר  הספר “Fake Resume: The Machiavellian Guide to Getting a Job.” שגייס עבור חברות Fortune 500 , מעריך שב- 80% מכלל קורות החיים ישנם אי-דיוקים כאלו ואחרים.

לפי סקר אחרון מחברת ADP , המספקת שירותי מיקור חוץ בתחום משאבי אנוש ושכר, המספר עומד על 54%.

להוסיף לעומת להשמיט – יש אנשים שעושים Downgrading לקורות החיים שלהם ואז מתקבלים קורות חיים "מטעים" שאינם נותנים תמונה נכונה ואמיתית על המועמד. גם הם נכללים בסטטיסטיקת קורות החיים שעברו שיפוץ אבל ההבדל הוא שלמעסיק פחות אכפת  לקבל עובד שבפועל יודע יותר לעומת עובד שיש לו בפועל פחות ניסיון או ידע ממה שציין בקורות החיים שלו.

המלצות שווא – בארה"ב, כמו בארה"ב, יש פתרון לכל דבר ואם אין לך המלצות טובות, אתה יכול לשכור שירותים של ממליצים לעבודה באתר http://careerexcuse.com/ ותמורת סכום שנע בין 65$ ל- 195$ ומנוי חודשי של 30$, יספקו לך המלצות טלפוניות מעולות. בארצות הברית שהיא שוק עבודה הרבה יותר גדול מישראל והרבה יותר קשה לאמת את דבריו של מחפש העבודה, מצאו אפילו "פתרון" למחפשי עבודה שצריכים ממליצים לעבודה. בישראל, אין מקום ליוזמה כזו. אנחנו שוק הרבה יותר קטן ותמיד המגייס יכיר מישהו שמכיר מישהו שמכיר את הבוס שהיה לך בעבודה או מישהו שיוכל להפריך או לאמת את דבריו של מחפש העבודה.

קורות חיים מאומתים בלינקדאין (Linkedin)

אני זוכרת כשהייתי מגייסת בתחילת דרכי ופנתה אליי מנהלת משאבי אנוש של חברת הייטק ושאלה אותי אם יש לי דרך לאמת קורות חיים. בזמנו לא היה לי פתרון להציע לה.

כיום קיימת הרשת החברתית לינקדאין (Linkedin ) אשר מאוד עוזרת למגייסים באימות קורות חיים של המועמדים. הרבה יותר קשה לרשום פרטים פיקטיביים כאשר זה נעשה באופן פומבי ברשת הלינקדאין. מועמד לא יכול לרשום שהוא עבד 5 שנים בחברה מסוימת כאשר למעשה הוא עבד שם "רק" 3 שנים. פרופיל הלינקדאין מספק למגייסים קורות חיים מאומתים. פרופיל הלינקדאין יכול גם לעזור למועמד לשדר אמינות בתהליך הקבלה למקום עבודה חדש.

מגייסים יכולים לנצל את הלינקדאין כדי לקבל המלצות על מועמד עוד לפני שהם פנו אליו או תוך כדי תהליך הגיוס. מגייס יכול לבדוק ברשת הלינקדאין האם יש לו ולמועמד מכרים משותפים ולפנות למכר משותף ולבקש המלצות על המועמד.

אחד הדברים הכי חשובים בתהליך קליטת עובד לעבודה זו האמינות שלו. האמינות גם מגדילה את סיכויי המועמד להתקבל לעבודה.

רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר?

להתקדם בקריירה ולהרוויח יותר?

קבל קורס חינמי

מה לכתוב בקורות חיים ומה לא לכתוב בקורות חיים?

הרבה אנשים עושים שיפוץ לקורות החיים שלהם. חלקם מוסיפים דברים וחלקם דווקא משמיטים דברים.
אם אתם עוסקים בענייני שיפוץ של קורות חיים הקו המנחה הוא האם אתם יכולים לגבות את מה שאתם כותבים בקורות חיים.
זה בסדר למשל לעשות בקורות החיים שלכם שיפוץ של שם תפקיד במידה ושם התפקיד שהיה לכם לא משקף את העבודה שעשיתם בפועל.
דוגמא נוספת לשיפוץ שם תפקיד זה כאשר למשל החברה נתנה לכם שם תפקיד שהיא המציאה ושלא מוכר מחוץ לחברה.
במקרה הזה מתבקש ואפילו חובה לשנות את שם התפקיד בקורות החיים שלכם.
קורות החיים שלכם יכולים לעבור שיפוץ ולפעמים זה אפילו מתבקש.
העניין הוא שהשיפוץ צריך לשקף יותר טוב אתכם ואת מה שעשיתם.
אתם חייבים לכתוב בקורות החיים שלכם דברים שאתם יכולים לגבות אותם במציאות.
זו הדרך לבדוק אם שיפוץ קורות החיים מיטיב איתכם או שלא כמו במקרה של מנכ"ל יאהו.

מה הגבול שאותו לא עוברים כאשר עושים שיפוץ לקורות החיים?

אסור בשום פנים ואופן ששיפוץ קורות החיים שלכם יעבור את הגבול.
למשל – אל תכתבו דברים שלא עשיתם ושאתם לא יודעים לעשות.
אל תכתבו תארים שאין לכם.
אל תמציאו מקום עבודה שלא באמת עבדתם בו.
כאשר מחפשים עבודה, חייבים לשמור על אמינות.
שדרוג קורות החיים שלכם חייב להיות אמין ולשקף את מי שאתם באמת.

עכשיו זה קל!

למצוא עבודה מתאימה מהר..

להתקדם בקריירה

להרוויח יותר!

התחל כאן

האם אנחנו באמת חייבים לעשות שיפוץ לקורות החיים שלנו? 

לרוב אין צורך לשפץ את קורות החיים שלנו.
הבעיה אצל רוב מחפשי העבודה נעוצה שאינם יודעים איך לכתוב קורות חיים כמו שצריך ולכן מתפתים להוסיף פרטים בקורות החיים כדי להרשים מעסיקים.
מועמדים שיודעים איך לכתוב קורת חיים בצורה טובה, לא יצטרכו לעשות לקורות החיים שלהם שיפוץ.
כאשר מחפשי עבודה יידעו לכתוב מה שהם כבר יודעים לעשות בצורה טובה, קורות החיים שלהם כבר יהיו מרשימים!
למעשה, כתיבת קורות חיים בעלי מיתוג אישי עושה בדיוק את זה.
כדי לכתוב קורות חיים בצורה רשימה, לחצו כאן לקריאת הפוסט – כתיבת קורות חיים מקצועית -9 טיפים למגנוט מעסיקים בעזרת קורות חיים. 
לבכירים ולאנשי הייטק,מומלץ גם להיכנס לפוסט הזה – כתיבת קורות חיים מנצחים – איך לכתוב קורות חיים לבכירים ולהייטק , לקריאה לחצו כאן 
הוספה של מיתוג אישי אל תוך קורות החיים הופכת אותם למאוד מרשימים ואין צורך לעשות שיפוץ כזה או אחר לקורות החיים שלנו.
הבעיה היא לא בניסיון של מחפשי העבודה, הבעיה נעוצה בכך שמחפשי עבודה לא יודעים להציג את עצמם בצורה מרשימה גם בקורות החיים ולכן מרגישים צורך לחפות על כך בעזרת תוספות מיותרות.

לסיכום

האמת משתלמת ולשקר אין רגליים.
מומלץ להוסיף מיתוג אישי לקורות החיים שלכם מיתוג אישי לקורות החיים שלכם כך שקורות החיים שלכם ייראו מרשימים בעיני כל – קודם כל בעיניך וגם בעיני המגייסים והמעסיקים.

בהצלחה!


2 תגובות על “שיפוץ קורות חיים – איפה עובר הגבול?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *