איך לחפש עבודה? 5 כללי זהב לחיפוש עבודה קצר ומוצלח | רשת אגמי

איך לחפש עבודה? 5 כללי זהב לחיפוש עבודה קצר ומוצלח

נורית אגמי חיפוש עבודה 1 Comment

איך לחפש עבודה – סיפורו של ניסים

קודם כל, בטח הרבה מאוד אנשים לא מודעים לחשיבות של ה"דרך" שבה מחפשים עבודה. אם הדרך טובה, אז גם התוצאה תהיה טובה ולבסוף נמצא עבודה שממנה נהיה מרוצים.
הפעם סיפור של מחפש עבודה מלפני כעשור שמדגים מה לא לעשות כשמחפשים עבודה ואיך לחפש עבודה בצורה נכונה, כזו שתשרת את המטרות שלנו. איך לחפש עבודה שבסוף גם נהיה מרוצים מאוד מהעבודה החדשה. הסיפור הזה השאיר עליי רושם חזק ובהפרש של כעשור, אני חולקת איתכם את הנס הקטן של ניסים ונראה לי שמתאים לחלוק אותו דווקא בחג החנוכה. לחג החנוכה יש שמות נוספים כגון חג הניסים, חג האורים וחג הגבורה. הסיפור הפעם מכיל את כל שלושת האלמנטים – ניסים, אור וגבורה. בשביל למצוא עבודה ולהיות מרוצים ממנה ישנם 7 כללי זהב שחייבים לאמץ. ברגע שניסים אימץ את 7 כללי הזהב, קרו לו "ניסים" ותוך חודש הוא התחיל לעבוד לאחר כשנה וחצי של אבטלה.

לפני 10 שנים הגיע אליי מועמד בשם ניסים (שם בדוי) למשרד בחברת ההשמה שבה עבדתי. הייתי אשת השמה בתחילת הדרך עם מספר חודשי ניסיון ספורים באמתחתי. ניסים הוא הנדסאי אלקטרוניקה ששירת בצה"ל שנים רבות ויצא לפרישה. בצה"ל הוא היא איש רכש בכיר. ניסים עסק ברכש טכני של ציוד אלקטרוניקה.
כאשר ניסים הגיע אליי זה מה שהוא סיפר לי: אני מחפש עבודה מזה שנה וחצי. אני פשוט לא מוצא. תראי…. זה לא שחסר לי כסף. אשתי עובדת ואני מקבל פנסיה מהצבא אבל אני כבר כבן 50 ואני פשוט משתגע בבית. את יודעת…. עבודה זה לא רק עבודה, זה גם עניין, זה מעביר לך את הזמן, זה גם ערך עצמי."
ניסים אכן צדק בכל מילה באבחנה שלו – עבודה זה לא רק פרנסה (כסף) , מעבודה נגזרים אלמנטים נוספים. בכל מקום שבו אדם פוגש אנשים, אחת השאלות הראשונות שהוא יישאל היא: במה אתה עוסק ואיפה אתה עובד? עבודה נותנת משמעות וגם תחושת ערך.

רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר?

להתקדם בקריירה?

להרוויח יותר?

ניסים הראה לי את קורות החיים שלו ואז שאלתי אותו – "לאן אתה שולח את קורות החיים שלך?" והוא ענה: "אני שולח לכל משרה, מרוב שאני מיואש אני שולח גם למשרה של קניין מתחיל…." אפשר להזדהות עם התסכול של ניסים ואני מניחה שזה קרה לחלק ניכר מהאנשים שאי-פעם חיפשו עבודה.

פה עצרתי את ניסים מלהמשיך ואמרתי לו "אין פלא שאתה לא מצליח למצוא עבודה, מהסיבה שאתה פשוט לא מכוון נכון. אם תכוון נכון, תמצא עבודה מהר. המשרות שאתה צריך לכוון אליהן ולהגיש אליהן את קורות החיים שלך, אלו משרות של קניין בכיר בתחום ההתמחות שלך שזה אלקטרוניקה. מה שיקרה אז, תקבל יותר פניות ממעסיקים ויזמינו אותך ליותר ראיונות עבודה ותקבל גם הצעת שכר שהולמת את ניסיונך וכישוריך. כאשר אתה פונה למשרות שהן לא מתאימות לך, הסיכוי שיצרו איתך קשר הוא נמוך כי גם המעסיק רואה לפי קורות החיים שהמשרה לא מתאימה לך. אפילו היה ותיקלט למשרה שלא מתאימה לך, מה שיקרה זה שאתה תרגיש מתוסכל מהעבודה וגם השכר לא יהיה מה שאתה מרגיש שמגיע לך ואז בכל מקרה אתה לא תשרוד בתפקיד שקטן עליך בכמה מידות. כאשר אתה לא מכוון נכון, אתה מקטין באופן משמעותי את הסיכויים שלך למצוא עבודה. אני הבנתי שהוא לא מצליח למצוא עבודה כי הוא לא יודע איך לחפש עבודה. ברגע שנפתור את הנושא של איך לחפש עבודה, ידעתי שניסים ימצא עבודה מהר ולא ניחשתי כמה מהר זה באמת הולך לקרות.

ניסים הוא מקרה קלאסי לאדם שיצר במו ידיו את מה שאני קוראת לו "מעגל התסכול". הוא פנה למשרות לא מתאימות, ראה שלא קוראים לו ולכן כיוון עוד יותר "נמוך" ושוב לא קראו לו. ניסים היה מוכן אפילו לעבוד על שכר שהוא 60% ממה שהוא קיבל בפועל.  בסופו של דבר, כל ההתפשרות הזו לא רק שלא סייעה לו אלא פגעה בו. כאשר אדם פונה למשרה שהיא זוטרה ביחס לניסיון שלו, הוא חושב לעצמו "אפילו לזה לא מזמינים אותי לראיונות עבודה, אז בטח שלא יזמינו אותי למשרת קניין בכיר ואני צריך לפנות למשרות יותר זוטרות." כאשר למעשה, ההיפך הוא הנכון. אם ניסים היה מכוון למשרות שמתאימות לו– משרות של קניין בכיר, אז הוא היה מגדיל פלאים את הסיכויים שיזמינו אותו לראיונות עבודה. היו לו יותר ראיונות עבודה ויותר הזדמנויות למצוא עבודה מהר. בסך הכל צריך לדעת איך לחפש עבודה בצורה נכונה וכל השאר כבר יקרה מעצמו.

ניסים היה מוכן להתפשר בצורה ניכרת גם בשכר אך האם זה עזר לו למצוא עבודה?

הרבה מועמדים חושבים שאם הם יציעו את עצמם ב"זול" אז הם יגדילו את הביקוש אליהם מצד המעסיקים. מה שקורה בפועל הוא שכאשר מעסיק או חברת השמה שואלים מועמד מה ציפיות השכר שלו והוא נוקב בשכר שהוא מחצית ממה שמקובל, מועמד כזה מעלה לנו המון סימני שאלה. השאלה המתבקשת היא – "אם הוא כל כך טוב אז למה הוא מבקש 50% ממה שמבקשים המועמדים האחרים?" שוב, מה שקורה בפועל זה שהמועמד נפסל על ציפיות שכר נמוכות מידי. יותר נכון, הוא נפסל על זה שלא מבינים איך הוא כזה טוב ומבקש כל כך מעט.

לתכנית הטורבו לחצו כאן! למצוא עבודה מהר, להרוויח יותר ולהגשים את עצמךנניח שמחר נלך לקנות ספה בחנות רהיטים. יהיו שם 2 ספות יפות שימצאו חן בעינינו. אחת מהן תעלה פי 2 מהאחרת. אנחנו אוטומטית נניח שזו שעולה יותר גם יותר איכותית, יותר טובה- אולי יש לה עיצוב יותר יפה, ריפוד יותר טוב, חומרים יותר טובים, נוחות יותר גדולה וכו'. אנחנו נניח שהספר היותר זולה פחות טובה – פחות איכותית, חומרים פחות טובים, עשויה מחומרים פחות איכותיים וכו'. למרות, שבסופו של דבר שתיהן יוצרו באותו מקום ומאותם החומרים ואין שום הצדקה לפער המחירים. כך גם מגייסים – אנחנו מניחים שאם מועמד אחד יש לו אותו ניסיון כמו למועמד אחר אך הוא מבקש מחצית מהשכר שהשני מבקש, אז כנראה הוא לא באמת טוב כמו שהוא טוען.
ייעצתי לניסים לאילו משרות עליו לפנות בדיוק ואיזה שכר עליו לבקש עם ניסיון כמו שלו.
כאשר ניסים ביקש את שווי השוק ה"נכון" לו, הוא גם נתפס בעיני מעסיקים יותר אטרקטיבי וגם הוא התחיל את המשא ומתן על שכר ברגל ימין. רוצים לגלות איך לנהל משא ומתן על שכר? לחצו כאן! 

איני טוענת שגמישות בשכר אינה דבר שמתבקש ואפילו רצוי. אך יש גמישות ויש גמישות. גמישות יותר מידי גדולה פוגמת בסיכויי המועמד כמו שגם חוסר גמישות פוגמת גם כן בסיכויים של מועמד. פערים גדולים מידי נתפסים אצלנו המגייסים בתור נורת אזהרה.

המגייסים, לפעמים רוצה לבחון אם "יש עם מי לדבר". אדם שמראה חוסר גמישות בשלבי המו"מ על שכר, מעיד על עצמו שהוא אינו אדם גמיש. לעומתו, אדם שהוא גמיש יותר מידי, נתפס כאדם חסר חוט שדרה. לכן, דרך האמצע היא תמיד הדרך המומלצת – לא יותר מידי מזה ולא פחות מידי מזה. עלינו לפעול באיזון.
למצוא עבודה זה עניין של איזונים – להיות פתוחים לאופציות נוספות אך לא פתוחים מידי, להיות גמישים בשכר אך לא גמישים מידי וכו'.

לא עבר חודש ימים וניסים נקלט בחברת הייטק גלובלית בתור איש רכש בכיר ועם שכר ריאלי שמשקף את השווי האמיתי שלו. מישהו מהצד יכול היה להסתכל ולחשוב שלניסים פתאום קרה נס שהוא התחיל לעבוד לאחר תקופת אבטלה מאוד ארוכה. אני לא חושבת שלניסים קרה נס. אני כן חושבת שהוא התחיל לחפש עבודה בצורה נכונה בניגוד לחיפוש העבודה שלו לפני הפגישה שלנו. אני חושבת שכן היה פה עניין של הארה – הבנה של מה צריך לעשות כשמחפשים עבודה בצורה נכונה. ניסים היה מוכן לדבוק ברצונות האמיתיים שלו ואכן הוא הגשים אותם. צריך גם סוג של גבורה בשביל ללכת נגד האינסטינקט הטבעי שלנו ולהקשיב לזרה גמורה שפתאום אומרת שצריך לעשות ההפך ממה שנעשה עד היום. בנוסף, אני הייתי "צעירה" במקצוע ההשמה והיו לי כמה חודשי ניסיון בודדים בתחום ההשמה וגם זה דורש אומץ להקשיב למישהי שהיא מחצית מגילך. ניסים שפרש מצה"ל היה להערכתי בסביבות גיל 50. המקרה שלו מראה שגם מחפשי עבודה בני 50 יכולים למצוא עבודה מהר אם רק יודעים איך לחפש עבודה. בן 50 פלוס? רוצה למצוא עבודה מהר, לחץ כאן!  לפעמים זה כל מה שצריך בשביל שיקרו לנו כל מיני ניסים קטנים – גבורה והארה.

עכשיו זה קל!

למצוא עבודה מתאימה מהר..

להתקדם בקריירה

להרוויח יותר!

התחל כאן

איך לחפש עבודה – 5 כללי זהב לחיפוש עבודה קל ומוצלח

 1. רשמו בתחילת חיפוש העבודה יעדים ומטרות – אני רוצה לעבוד בתפקיד X או Y ובשכר שנע בין 15K ל- 18K .
  עשו בדק בית מידי פעם רק כדי לוודא שאתם עדיין מכוונים לאותם יעדים ומטרות נכון או שלא סטיתם מהם יותר מידי.
  לכוון נכון לתפקידים המתאימים מגדיל את הסיכויים שיפנו אלינו. כאשר מכוונים לתפקיד שפחות מתאים לכישורים שלנו, אנחנו מבזבזים לעצמנו את הזמן ויוצרים לעצמנו תחושת תסכול ולמעשה נכנסים ל"מעגל של תסכול" שרק מגביר את התסכול. הימנעו מליצור את "מעגל התסכול".

 2. אמונה, אמונה ושוב אמונה – בשביל לקבל את מה שאנו רוצים, אנו קודם כל צריכים להאמין שמגיע לנו לקבל אותו. חוסר האמונה של ניסים בעצמו, הוביל להתפשרות גדולה מהצד שלו בנוגע לתפקידים ושכר שבסופו של דבר פגע בו.
 3. צריך אומץ וגבורה לדרוש את מה שאנו חושבים שמגיע לנו. אל תפחדו לדרוש את מה שאתם חושבים שמגיע לכם. כאשר תדרשו את המגיע לכם, גם יהיה לכם יותר קל להתקבל לעבודה וגם אתם תהיו יותר מרוצים. לבקש שכר ריאלי אמנם דורש סוג של אומץ. לדרוש שכר הולם זו הדרך הקלה למצוא עבודה שמתאימה לנו מהר וגם להיות מרוצים ממנה.
 4. לשמור על איזון – להיות פתוחים לאפשרויות נוספות – למשל משרה שהיא קצת יותר רחוקה מהטווח הגיאוגרפי שתכננו, אך לא משרה שנצטרך לנהוג שעה וחצי לכל כיוון. גמישים בשכר אך לא גמישים מידי, להתעקש על דברים שחשובים ויחד עם זאת גם להפגין גמישות.
 5. להבין שלא מה שהיה הוא גם מה שיהיה – זה שניסים חיפש שנה וחצי עבודה ללא תוצאות, לא אומר שהוא יצטרך לחפש עוד שנה וחצי בשביל למצוא עבודה. מה שהיה, היה. מה שהיה לא מעיד על מה שיהיה. גם אם אתם מחפשים עבודה כבר שנה, אל יאוש. אתם יכולים למצוא אותה כבר מחר בבוקר. לשמור על חשיבה חיובית.
  אין יאוש בעולם.

כאשר ניישם את 5 כללי הזהב הללו, נוכל למצוא עבודה מהר ובתפקיד מתאים ומספק שמציע גם שכר הולם. שביעות הרצון שלנו מהתפקיד ומהשכר תהיה מקסימלית.

על הכותב

נורית אגמי

Facebook Twitter Google+

נורית אגמי – מנכ"ל רשת אגמי – חברת השמה להייטק ובכירים, חיפוש עבודה וקריירה. נורית בעלת חזון חברתי ופועלת לעזור למחפשי עבודה. מוזמנים ליהנות מהבלוג ומהקורס למציאת עבודה מתאימה מהר וגם להרוויח יותר. מוזמנים להציץ בלוח דרושים הייטק ובכירים שלנו ואנחנו נשמח למצוא לכם את התפקיד הבא שלכם. הבלוג של נורית עוסק בחיפוש עבודה, חיפוש עבודה בהייטק, מגמות בתחום הדרושים כולל דרושים הייטק, מגמות בעולם העבודה העולמי ובשוק בעבודה בישראל.

Comments 1

 1. נורית שלום,
  מה שכתבת זה מאוד נכון, אבל גם מאוד נשכח ממודעות של מחפשי עבודה במיוחד אנשים מעל גיל 50.
  אני בטוח שהכתבה עוזרת להרבה אנשים, ועזרה לאחר, זה היופי של החיים.

  תודה רבה!
  מיכאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל תפספסו: