מה ללבוש לראיון עבודה - כל ההמלצות במקום אחד | רשת אגמי

מה ללבוש לראיון עבודה – כל ההמלצות במקום אחד

נורית אגמי ראיון עבודה 3 Comments

מה ללבוש לראיון עבודה? איך להתלבש לראיון עבודה גברים? נשים? הייטק? מכירות? ראיון התמחות?
וכל ראיון מסוג שהוא

זו שאלה שלפעמים אנחנו מתחבטים בה.
האם יש הבדלים בבחירות שנעשה בנוגע לאיך להתלבש בסיטואציות השונות?
הלבוש שלנו משפיע על הרושם הראשוני שנשאיר על המראיין. לפי מחקרים, לוקח למראיין 2 שניות לגבש רושם. רושם ראשוני בראיון עבודה, אין הזדמנות שנייה.
האם כדאי ללבוש לראיון עבודה את הלבוש הרגיל שלנו? או שאולי עלינו להשקיע יותר?
האם כדאי ללבוש לראיון עבודה לבוש שאנחנו לא כל כך רגילים אליו (כזה שנרגיש בו קצת מוזר)?
האם כדאי ללבוש לראיון עבודה צבעים ניטרליים כמו שחור, לבן, כחול כהה ואפור?
או שאולי דווקא כדאי לנו ללבוש לראיון העבודה צבעים שיבלטו ויתפסו את תשומת ליבו של המראיין?
כמה תשומת לב אנחנו רוצים למשוך – האם יותר מידי זה טוב?
הנה כל המידע בנוגע להתלבטות – "מה ללבוש לראיון עבודה?"

איך כדאי להתלבש לראיון עבודה?

הוזמנתם לראיון עבודה בחברת סטרטאפ ואתם מתלבטים מה ללבוש לראיון העבודה שלכם. הלבוש שלנו משפיע על הרושם הראשוני שנשאיר על המראיין. לפי מחקרים, לוקח למראיין 2 שניות לגבש את הרושם הראשוני שלו כלפיכם. במילים אחרות, המראיין מגבש את הרושם הראשוני שלו עליכם בשתי שניות הראשונות ובשאר הזמן של הראיון הוא מנסה להצדיק את הרושם הראשוני. מכאן, נובעת חשיבותו הרבה של מה ללבוש לראיון עבודה. זה ידוע שמראיינים לא חפים מהטיות ואוהבים לקבל לעבודה מישהו שדומה להם ומזכיר להם את עצמם – אם במראה החיצוני ואם בלבוש!

רוצה לדעת לשכנע בקלות כל מראיין לבחור בך?  לחץ כאן! להיות האחד שמתקבלתנסו להיזכר בחברות שבהן עבדתם ואני כמעט בטוחה שתמצאו מכנה משותף בין המראה של העובדים ו/או הלבוש שלהם.  ישנם ארגונים המודעים לתופעה הזו ומנסים לגוון את השורות אצלם ע"י העדפה מתקנת בקבלה של אנשים "שונים" מהשטנץ של העובדים בארגון.

לבוש כמו הרבה דברים בחיים, בחברה של היום הוא סממן ומהווה אמירה.

דוגמאות:

 1. הזרמים השונים בקרב החרדים יודעים להבדיל ביניהם עפ"י הלבוש (הלבוש מעיד על זרם, אמונה דתית)
 2. ישנם בעלי מקצוע שיש להם לבוש ייחודי משלהם כגון אחיות, רופאים, טבחים ועוד… (לבוש ייחודי לתפקיד – חלוק, כובע)
 3. בארגונים רבים יש קוד לבוש – כדוגמת פקידי בנק (הלבוש נקבע עפ"י התרבות הארגונית)
 4. לבוש עפ"י עיסוק – לעורכי דין יש "קוד לבוש" מעצם העיסוק המקצועי שלהם. הלבוש אמור לשדר יוקרה ורשמיות.

מי לא שמע את המשפט "הבגד עושה את האדם"

למי שלא מבין את החשיבות של ההתלבטות בנוגע "למה ללבוש" במיוחד במעמד של ראיון עבודה, אני רוצה לספר על מקרה שקרה.
זכור לי מקרה אחד במיוחד כאשר חברת הייטק מצליחה, רצתה לגייס באמצעותנו מועמד/ת לתפקיד של איש רכש. נשלח מועמד שנראה מתאים על פי קורות החיים שלו. לאחר שהוא התראיין אצל מנהלת הגיוס בחברה, התקשרנו אליה על מנת לקבל ממנה פידבק. נאמר לנו שהיא לא יכולה לקבל אותו לעבודה בגלל איל שהמועמד התלבש לראיון העבודה. הוא הגיע לראיון עבודה עם מכנס שמגיע עד החזה. רושם ראשוני בראיון עבודה הוא קריטי. חשוב להתאים את הלבוש לסביבת העבודה.
המועמד הזה לא התקבל לעבודה בגלל איך שהוא בחר להתלבש לראיון העבודה.
יכול להיות שאם הוא היה משקיע קצת יותר בלבוש שלו, אז יכול להיות שהוא היה מתקבל.
איך שהוא בחר להתלבש, למעשה גרם לו ל"נוק-אאוט" על הסיבוב בראשון.
לבוש לא מתאים פוסל אותנו ולבוש הולם משאיר לנו הזדמנות לקבל את המשרה ושיבחנו אותנו על פי הכישורים.
אנחנו צריכים לדעת מה ללבוש לראיון עבודה כדי שלא יפסלו אותנו על הסף ויתנו לנו צ'אנס אמיתי.
לצערי הרב, המועמד הזה לא קיבל צ'אנס.

הלבוש אולי לא באמת עושה את האדם אבל הוא כן משפיע על סיכויינו להתקבל לעבודה בעקבות רושם ראשוני שנשאיר בראיון עבודה. רושם ראשוני בראיון עבודה זה אלמנט חשוב שלפעמים אנחנו עלולים לא להשקיע כפי שצריך וראוי.

לבוש לראיון עבודה הוא אחד הפרמטרים המשפיעים על המראיינים

לבוש לא-הולם שנלבש "יוריד" לנו נקודות בתהליך.  במידה ונעשה רושם ראשוני לא טוב, אנחנו בחוץ. רושם ראשוני טוב בראיון עבודה הוא תנאי סף אך לא מספיק. כאשר נעשה רושם ראשוני טוב, יש לנו פתח להצדיק בפני המראיין את הרושם הראשוני הטוב שהוא כבר גיבש לגבינו. יש לנו פתח להצליח בראיון העבודה.

אביזרי לבוש לראיון עבודה

נשים במיוחד עשויות לשים כל מיני אביזרים כגון תכשיטים כגון טבעות ושרשראות שהן לא רגילות לענוד אותן ביומיום וזה עשוי להפריע להן במהלך ראיון העבודה. לדוגמא – באמצע ראיון העבודה מתוך לחץ המרואיינת עשויה להתחיל לשחק עם הצמיד שיש לה על היד או עם הטבעת או עם השרשרת. משחק עם אביזרים במהלך ראיון עבודה, משדר חוסר נינוחות של המרואיין.
אביזרים נוספים יכולים להיות צעיף, מטפחת, חגורה וכולי.
אביזר מוצלח יכול להיות זה שעושה את ההבדל, זה שהופך אותנו לזכירים ומיוחדים. לעומת זאת, אביזר מאוד מוצלח שאנחנו לא רגילים אליו, דווקא יכול להיות זה שמפריע לנו.
כדאי ללבוש לראיון עבודה אביזרים שיהיו נוחים. לא נוח, לא לובשים.

בושם – ההמלצה לגברים ונשים היא לא לשים בושם חזק מידי. שובל של בושם אחריכם, עשוי לעורר דחייה אצל המראיין אם הוא לא אוהב את הריח. בחו"ל ישנם מקומות שאוסרים על העובדים לשים על עצמם בושם כי זה פוגע בסביבת העבודה. מומלץ לשים בושם עדין.
נכון שבושם הוא לא בגד אבל הוא כן משהו שאנחנו צריכים לשקול ולהתייחס אליו כחלק אינטגרלי מהשיקולים של מה ללבוש לראיון עבודה.

רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר?

להתקדם בקריירה?

להרוויח יותר?

ללבוש יותר מידי, זה לא תמיד טוב, או כמו שאומרים באנגלית Overdressed

אל תחשבו שאם תתלבשו בצורה מהודרת, זה תמיד טוב. ישנן סיטואציות שבהם מועמדים מתלבשים לראיון עבודה בלבוש שהם לא רגילים אליו וזה גורם להם לחוסר נוחות במהלך ראיון העבודה.
לבוש מהודר מידי עלול לפסול אתכם לתפקיד
. אני מכירה מנכ"ל צעיר של חברת הייטק קטנה והוא בעצמו לא אוהב להתלבש באופן רשמי ומגיע עם ג'ינס רחב וחולצה עם שרוולים. מתכנת שיגיע אליו לראיון עבודה ויתלבש בהידור יתר, ייתכן ויפסל על הסף. אז כן… לא תמיד יותר מידי זה טוב מידי כאשר שוקלים מה ללבוש לראיון עבודה.
אני הגעתי פעם לראיון עבודה (זה היה מזמן…) ואני זוכרת שהתלבשתי קצת מעל הממוצע. זה לא היה לבוש מהודר. הלבוש כלל מכנס וחולצה מחויטים. לעומת זאת, המראיין שלי, בחור עם MBA מאוניברסיטה מובילה בארצות הברית, היה לבוש בג'ינס וטי-שירט. אני זוכרת שהרגשתי לא נוח במעמד של הראיון בגלל פערי הלבוש בינינו. למרות זאת, התקבלתי לעבודה כי הצלחתי לענות על השאלות שהוא שאל. במקרה הזה, הלבוש לא מנע ממני להתקבל לעבודה אבל אני זוכרת את תחושת האי-נוחות האישית שלי ויכול להיות שאם הייתי מתלבשת יותר דומה למה שהמראיין לבש, אז הייתי מרגישה יותר נוח ויכול להיות שראיון העבודה שלי היה אפילו יותר טוב אם לי היתה הרגשה פנימית נוחה יותר.
אנחנו צריכים לדעת מה ללבוש לראיון עבודה כדי שנרגיש בנוח במעמד ראיון העבודה.

אז מה ללבוש לראיון עבודה כדי לעשות רושם ראשוני טוב?

כפי שכבר הסברתי הלבוש תלוי בכמה פרמטרים – בתפקיד שאליו מתראיינים, בקוד הלבוש שיש בארגון ובתרבות הארגונית שלו.

אם הזמינו אותי לתפקיד של פקיד בנק, אני אתלבש כבר כמו פקיד בנק (לפי קוד הלבוש של התפקיד / הארגון). התפקיד דורש לבוש מחויט אך הארגון יכול לדרוש קוד לבוש ספציפי בתוך המחויט. למשל, בבנק הפועלים יש קוד לבוש ברור.

ההמלצה שלי היא לבדוק את התרבות הארגונית בארגון שאליו הוזמנתם לראיון עבודה. תבדקו האם יש מישהו שאתם מכירים ועובד כיום בארגון שאליו הוזמנתם או שאולי הוא עבד שם עד לפני שנה-שנתיים. באם אין ברירה ניתן לפנות גם למישהו שעבד באותו ארגון לפני 5 שנים ולברר אך רק אם אין אלטרנטיבה אחרת. 5 שנים זה הרבה זמן גם במונחי זמן של ארגונים. יכול להיות שהחבר שלכם עבד באותו ארגון לפני 5 שנים כאשר הוא היה סטארט-אפ עם 10 עובדים וכיום מדובר בארגון עם 150 עובדים שהוא כבר רחוק מלהיות סטארט-אפ. מדובר בארגון יציב שעבר תהליך של התבגרות כולל הוספת נהלים ובירוקרטיות. במהלך אותן השנים הארגון השתנה – התרבות הארגונית שלו השתנתה וכך גם הלבוש של העובדים. תשאלו את המכר שלכם מה נהוג ללבוש באותו ארגון ומה בפרט קוד הלבוש במחלקה שבה תתראיינו. לפעמים קוד הלבוש יכול להיות שונה בתוך הארגון עצמו בין המחלקות השונות. למשל – אנשי המכירות יתלבשו רשמי (חליפה ועניבה) ואילו אנשי הפיתוח תוכנה יתלבשו קז'ואל.

ישנם ארגונים שבהם יש קוד לבוש כל השבוע למעט יום אחד בשבוע שבו לעובדים מותר ללבוש מה שמתחשק להם. לכן, גם אם בארגון יש קוד לבוש מחויט אך הוזמנתם לראיון עבודה דווקא ביום שבו אין קוד לבוש, יכול להיות שתרגישו שאתם לבושים יותר מידי רשמי לעומת המראיין שלובש ג'ינס. זה לא אמור לפגוע בסיכויים שלכם כי בסופו של דבר יבחנו אתכם לעומת "קוד הלבוש" הרגיל. חוץ מזה, כאשר מתלבטים לגבי מה ללבוש לראיון עבודה, תמיד כדאי להתלבש קצת יותר מאשר קצת פחות ולכבד את המעמד.

ניתן לבדוק את אתר האינטרנט של החברה ולראות האם יש תמונות של מנהלים ועובדים של הארגון. כך תוכלו לבדוק מהו הלבוש המקובל. תוכלו אולי אפילו לראות איך המנהל שיראיין אתכם נראה ומה הוא נוהג ללבוש לעבודה.
כמובן שכאשר אתם ניגשים לראיון עבודה, הלבוש שלכם הולך איתכם ואתם אלו שצריכים להתראיין, לכן, לחצו כאן בשביל הכנה לראיון עבודה – טיפים שלא תמצאו במקום אחר. 

לתכנית הטורבו לחצו כאן! למצוא עבודה מהר, להרוויח יותר ולהגשים את עצמךאילו צבעים כדאי ללבוש לראיון עבודה?
צבע הלבוש כן קובע – לבלוט בלבוש ובמקביל לא לבלוט יותר מידי
מצד אחד אתם רוצים להראות דומה כמה שניתן מבחינת לבוש לעובדים שכבר עובדים בארגון. מצד שני, אולי דווקא כדאי ללכת על "תבנית" הלבוש המקובלת באותו ארגון  ובמקביל להשתמש בצבעים אחרים שהם בולטים יותר או באביזרים שיעזרו לכם להתבלט. אני לא מדברת על ירוק זרחני אלא על צבעים שישאירו רושם בים הצבעים הניטרליים: כחול כהה, שחור, אפור, לבן. למשל: צבע כמו בורדו הוא צבע שבולט לטובה – הוא גם שונה שהשטנץ של ים הכחול כהה, שחור, אפור, לבן. מצד שני הוא לא צעקני.
כמובן שחשוב שהצבע יחמיא לכם. אז אם בורדו לא מחמיא לכם, אולי צבע ירוק כהה כן יעשה את העבודה.
העניין הוא שאם למשל בחרתם בצבע ניטרלי למכנס – לדוגמא: מכנס בצבע כחול כהה אז החולצה יכולה להיות בצבע אדום.
אפשר לשלב צבע בולט אחד על צבע ניטרלי.
גם אם בחרתם בצבעים הסולידיים, כדאי וניתן לתת טוויסט קטן שישאיר אתכם זכירים, זה במיוחד רלוונטי לנשים שבינינו.
אישה יכולה לשים צעיף בצבע בולט או לדוגמא שרשרת יפה שתתפוס את העין.
לאחרונה הייתי במפגש אצל אחד הלקוחות שלנו, חברת הייטק גדולה עם כארבעת אלפים עובדים בישראל. השרשרת שהיתה על צווארי בצבע ירוק כהה וחולצה באותה צבע, תפסה את תשומת ליבן של שתי נשות משאבי האנוש והן החמיאו על הלבוש. הלבוש היה עדין ויחד זאת בולט וזכיר.
מה ללבוש לראיון עבודה, זה גם איזה שילוב צבעים אנחנו בוחרים ללבוש.

– בדקו תמונות של עובדים מהארגון בלינקדאין. לינקדאין זו רשת חברתית עסקית. לינקדאין היא רשת לחיפוש עבודה ולעסקים. אנשים לרוב שמים שם תמונת פרופיל עם לבוש שאמור לשדר את התדמית המקצועית שלהם במקום העבודה בו הם עובדים. בצעו חיפוש בלינקדאין על עובדי החברה ובדקו מה לובשים העובדים שעובדים בתפקיד שאליו אתם מתראיינים. בדקו את התמונה של המראיין שלכם בלינקדאין שלו. אתם יכולים להסתכל על פרופילים של עובדים אחרים מהארגון ולקבל רושם כללי יותר.

עכשיו זה קל!

למצוא עבודה מתאימה מהר..

להתקדם בקריירה

להרוויח יותר!

התחל כאן
מה לובשים לראיון עבודה – סיכום ההמלצות

מקווה שעזרנו לכם להגיע להחלטה בנוגע למה ללבוש בראיון עבודה. לבוש לראיון עבודה, זה בהחלט משהו שניתן להתכונן אליו, במיוחד ברמת הלבוש וההופעה הכללית. לבוש נכון והופעה הולמת בראיון עבודה מאפשר לנו לשדר מסר בלתי מילולי חשוב.

בעידן של היום, אין שום סיבה שלא תצליחו לברר מהו אופי הלבוש במקום שאליו אתם מתראיינים בכלל ומה לובש המראיין שלכם בפרט.

לבשו לבוש שמתאים לתפקיד ולתחום העיסוק שאליו אתם מועמדים.

– אל תלבשו לבוש שאתם ממש לא רגילים ללבוש ושלא תרגישו איתו בנוח (אל תשים עניבה אם אתה לא רגיל ללכת עם עניבה. חולצה מכופתרת עם צווארון מספיק רשמית במדינת ישראל לרוב התפקידים, כולל תפקידי מנכ"ל).

-לא יודעים עדיין מה ללבוש לראיון עבודה? לבשו לבוש שהוא "חצי מחויט" . גברים: מכנס אלגנט וחולצת פולו או מכנס ג'ינס חלק וחולצה מכופתרת עם צווארון. נשים: מכנס חלק וחולצה מכופתרת או מכנס מחויט וחולצה נאה. מידת האמצע תמיד תגרום לכם להרגיש נוח ולא תגרום לכך שיהיו פערים גדולים ביניכם לבין המראיין.

אם אתם עדיין מתלבטים לגבי מה ללבוש לראיון עבודה, עדיף לנקוט במידת ה- Over Dressed כי המראיינים מודעים לכך שמועמדים משקיעים יותר בלבושם ומתהדרים לכבוד המעמד של ראיון העבודה. לבוש מושקע מעיד שהשקעתם ושאתם מכבדים את המעמד. לכן, במקרה של התלבטות ובמיוחד לתפקידים בכירים עדיף ללכת על הלבוש היותר מושקע.

רושם ראשוני בראיון עבודה, ייתן לכם נקודת פתיחה טובה יותר במעמד הראיון ויעזור לכם להרגיש נינוחים ולעבור את שאר חלקי הראיון בצורה חלקה יותר. ההרגשה הפנימית שלנו, שנובעת הרבה פעמים דווקא מההופעה החיצונית שלנו, משפיעה על ה"תדר" והרגשות שלנו. רגשות חיוביים בקשר לעצמנו, שנובעים גם מהופעה נאה ומכבדת, יעזרו לנו ברמה של הרגשת נינוחות בראיון העבודה. לבוש לא-הולם, יטריד את מנוחתנו במהלך ראיון העבודה ויהווה מכשול בדרך לקבלת העבודה הנכספת.

אחרי שסגרנו את הנושא של מה ללבוש לראיון עבודה, אני מזמינה אתכם לקרוא את המאמר הבא בנוגע לשפת גוף משמעותית את הסיכוי שלכם להתקבל לעבודה. המאמר כולל גם סרטון וידאו שאותו תוכלו לתרגל לפני שאתם נכנסים לראיון עבודה. אתם לא תאמינו כמה שפת גוף בעלת עוצמה עושה את ההבדל וזה גם בדוק מחקרית. לחצו כאן לשפת גוף בראיון עבודה- הנוסחה המנצחת! לחצו כאן! 

עכשיו אין תירוצים אתם כבר יודעים את כל הסודות של איך להתלבש לראיון עבודה.
אנחנו מאחלים לכם בהצלחה בראיון העבודה ובהשארת רושם ראשוני טוב.

על הכותב

נורית אגמי

Facebook Twitter Google+

נורית אגמי – מנכ"ל רשת אגמי – חברת השמה להייטק ובכירים, חיפוש עבודה וקריירה. נורית בעלת חזון חברתי ופועלת לעזור למחפשי עבודה. מוזמנים ליהנות מהבלוג ומהקורס למציאת עבודה מתאימה מהר וגם להרוויח יותר. מוזמנים להציץ בלוח דרושים הייטק ובכירים שלנו ואנחנו נשמח למצוא לכם את התפקיד הבא שלכם. הבלוג של נורית עוסק בחיפוש עבודה, חיפוש עבודה בהייטק, מגמות בתחום הדרושים כולל דרושים הייטק, מגמות בעולם העבודה העולמי ובשוק בעבודה בישראל.

Comments 3

 1. אינני מסכים איתך לגבי הלבוש בהתאם לקוד הלבוש במקום העבודה.
  לדוגמא, לא נראה לי שלחברה המתעסקת בפיתוח בה קוד הלבוש מאפשר להגיע עם מכנסיים קצרים וסנדלים וכך הרוב נוהגים, ראוי להגיע לראיון כך.
  אני חושב שראוי להגיע לראיון לבושים בהופעה מכובדת ויתכן שאף ברמה אחת מעל הנוהג היומי שם.
  כמובן שלא בחליפת 3 חלקים. אבל אם לדוגמא מדובר על משרת מכירות בחברת הייטק שמותר להתלבש בה עם מכנסי גינס (ללא קרעים) חולצת פולו ונעלי ספורט, אז לראיון ראוי/רצוי להגיע עם מכנסים מחויטות וחולצה מכופתרת וכמובן בנעלי עור.

  1. Post
   Author

   שלום חגי,

   בחברות בהן נהוג להגיע עם סנדלים ומכנסיים קצרים, לא הייתי ממליצה לך להגיע עם מכנסיים מחוייטות וחולצה מכופתרת.
   אני מסכימה שצריך לשמור על הופעה מכובדת ולכן במקרה הזה הייתי ממליצה להגיע בג'ינס וחולצת פולו.

   אני מכירה כמה חברות סטרט-אפ כאלו (כולל את המנכ"לים שלהם), אדם שיגיע מחוייט לראיון עבודה, לא יקבל את התפקיד.
   זה מאוד רחוק מן התרבות הארגונית שלהם.

   ממליצה לך להסתכל על התמונה שבכתבה הזו:
   http://technation.themarker.com/hitech/1.1779345

   ככה מתלבשים מנהלים בכירים בחברות הייטק גלובליות וממוסדות (מיקרוסופט,גוגל).

   שבת שלום,
   נורית

 2. נורית שלום,
  ראיתי את התמונה שצרפת לתשובה לחגי,
  ועדיין אין בכך להצדיק הופעה בגינס וטי שוט לראיון עבודה,
  כבעל ניסיון ועבודה במס' חברות אני תמיד מופיע לראיון לבוש מסודר ובקפידה
  לא בחליפה אך אם התפדיד הוא קשור לעבודה בחו"ל אני מגיע ענוב בעניבה.
  וכן, לטעמי ההופעה חשובה.
  ועדיין אתה נתון לחסדי המראיין, בכימיה שנוצרה במהלך הראיון, ובטעמו בלבושך,
  יתכן ש"קלעת" למטרה ולפעמים לא בדיוק …
  צבע החולצה, צבע המכנס, נעליים, וגרביים למי שמקפיד יותר….
  אין סוף לעצות צריך פשוט טיפת מזל ….
  ובעיקר להגיע בזמן מסודר ונקי (כך לפחות אני נוהג)
  כל השאר כבר לא תלוי רק בכמה אתה לבוש ואיך….

  בהצלחה
  ושבת שלום
  שוקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל תפספסו: