למצוא עבודה מהר

איך למצוא עבודה מהר בכל מצב? גם כשאנחנו מרגישים אפליה

נורית אגמי חשיבה חיובית, מציאת עבודה, תת-מודע 5 Comments

איך למצוא עבודה מהר?

בכל מצב ואפילו והיינו "מבוגרים", אמהות, מזרחיים, אתיופים, ערבים וחרדים.

אז קודם כל, אני רוצה להזמין אותך לקורס חינמי שיעזור לך למצוא עבודה מהר ועם התנאים הכי טובים שאפשר. 
רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר ולהרוויח יותר? לחץ כאן

בישראל ישנן הרבה אוכלוסיות שמרגישות שהמעסיקים מפלים אותם על רקעים שונים – גיל חמישים פלוס (גילנות), מגדר (נשים ואמהות), מוצא (מזרחים, אתיופים, רוסים, גרוזינים וכולי), דת (דתיים, חרדים, נוצרים, מוסלמים) ולאום (ערבים, דרוזים). המחקרים מאששים את התחושות הסובייקטיביות הללו. נשים באותו תפקיד מרוויחות פחות מגברים (לפחות כ- 35%). ל"מבוגרים", אנשים המופלים על רקע גיל, הרבה יותר קשה למצוא עבודה כי התקופה שבה הם מחפשים עבודה היא ארוכה יותר לעומת בני 35 לדוגמא (לפי נתונים של הלמ"ס). ערבים אזרחי המדינה מתקשים למצוא עבודה מחוץ למגזר שלהם בגלל הבדלי תרבות, דת והקונפליקט הישראלי-פלשתיני שנמצא ברקע. כנראה שיש סיבה טובה לכך שהאתיופים מפגינים מידי פעם על היחס של המדינה והיחס של החברה הישראלית כלפיהם. זכורה לי תכנית טלוויזיה שבה שלחו אנשים ממוצא שונה (מזרחי ואשכנזי צבר)  לחפש עבודה (תכנית הטלוויזיה של עמנואל רוזן – "אל תקרא לי שחור"). שלחו את "מחפש העבודה" בעל החזות המזרחית לחנות באחד הקניונים שבה היה שלט שמחפשים מוכר לחנות. "מחפש העבודה" המזרחי ניגש ושאל לגבי המשרה ואמרו לו שהמשרה אוישה. לאחר כמה דקות נכנס "מחפש עבודה" עם מראה אשכנזי וברר על המשרה באותה החנות ונאמר שהם עדיין מחפשים.

קורה שאדם סובל מאפליה כפולה או משולשת. לדוגמא: אישה מבוגרת מזרחית עשויה לסבול מאפליה על רקע מוצאה (מוצא מזרחי), על רקע גילה (גילנות) וגם על רקע זה שהיא אישה ולא גבר (אפליה מגדרית). האישה שלנו עלולה לסבול מאפליה משולשת!

רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר?

להתקדם בקריירה?

להרוויח יותר?

ישנן אוכלוסיות שבאופן אובייקטיבי, יותר קשה להן למצוא עבודה ובטח שיותר קשה להן למצוא עבודה מהר. ישראל לא ייחודית בנושא הזה. ברחבי העולם כולו, מידי יום אנשים מופלים על רקע זה שאין להם את המוצא ה"נכון", אין להם את המבטא ה"נכון", אין להם את הצבע ה"נכון", המראה ה"נכון", המשקל ה"נכון" והגובה ה"נכון" וכו'. בכל רחבי העולם, מיעוטים, מבוגרים, אמהות וצעירים חסרי ניסיון מקצועי מתקשים למצוא עבודה. לאקדמאים ללא ניסיון, מומלץ ליישם את 12 הטיפים שלנו לאיך למצוא עבודה ללא ניסיון. זו דרכו של עולם. אבל רגע אחד, אני ממש לא רוצה לייאש אף אחד. מה שאני מנסה לומר זה שכנראה את העולם אתם לא תוכלו לתקן אבל יש משהו אחר שאנחנו יכולים לעשות בשביל לשפר את מצבנו, אנו יכולים לתקן את התפיסה שלנו.

האם אתה באמת מופלה לרעה?

דרך אגב, הרבה פעמים מחפשי עבודה בטוחים שהם מופלים על רקע כזה או אחר אך למעשה אין זה כך. לפני כחודשיים שוחחתי עם מחפש עבודה בן חמישים פלוס קצת שאמר לי שהוא לא מצליח למצוא עבודה בהייטק כי מפלים אותו על רקע גילו. ביקשתי ממנו לשלוח אליי את קורות החיים שלו. בתפקידו האחרון הוא שימש כמנהל מוצר בסניף הישראלי של חברת הייטק גלובלית וידועה. הוא סיים לעבוד בשנת 2009 !!! אני לא יודעת מתי הוא סיים לעבוד בשנת 2009 אך גם אם הוא סיים לעבוד בסוף 2009, עברו מאז 3 שנים. במונחים של שוק העבודה, זה המון זמן. במונחים של ההייטק, מדובר אפילו בעוד יותר זמן. זמן "הייטק" זה זמן אחר. הוא מחוץ להייטק בין 3 ל- 4 שנים. הוא מחפש עבודה מגיל 46 או 47. זה גיל "נורמלי" למנהל מוצר. ניתן למצוא מנהלי מוצר גם בגיל 35 בהייטק אך רוב מנהלי המוצר יהיו בשנות ה-40 וה – 50 לחייהם. במילים אחרות, אותו מחפש עבודה אפילו לא נמצא ברמת מודעות להבין שהוא מתקשה למצוא עבודה כי כבר כל כך הרבה זמן מחוץ לשוק העבודה. לא תמיד התחושות הסובייקטיביות של מחפש העבודה, משקפות את האמת האובייקטיבית.

אפשר למצוא עבודה מהר למרות האפליה.

עזרתי להרבה מחפשי עבודה בגילאים "מבוגרים" של חמישים פלוס למצוא עבודה ומהר (רובם מצאו עבודה ממש מהר בין חודש לשלושה חודשים). מסתבר שזה אפשרי למצוא עבודה מהר גם בגיל "מבוגר" אפילו שהסטטיסטיקה טוענת שזה לוקח שנתיים בממוצע, אפשר לנצח את הסטטיסטיקה בקלות ולמצוא עבודה ממש מהר – תוך חודשים ספורים . רוב ה"מבוגרים" שעזרתי להם, באו מהסקטור של ההייטק. מה שמראה שאפילו בהייטק אפשר לעבוד אחרי גיל חמישים. הם מגיעים ממגוון רחב של תפקידים – מנהלי פיתוח, מנהלי מוצר, מנהלי פיתוח עסקי,  מפתחים בכירים, מהנדסי מערכת וכו' אבל לכולם יש דבר משותף אחד – הגיל ה"מבוגר". אני שמתי לב שההצלחה של המועמדים בתהליך חיפוש העבודה כאשר המטרה הסופית היא למצוא עבודה, תלויה הרבה פעמים בתפיסות שלהם ובנחישות שלהם למצוא עבודה. היה לי לקוח שכל כך האמין שאין עבודות ושכולם מפלים אותו על רקע זה שהוא בן חמישים פלוס, שהאמונה שלו מתגשמת מידי יום ביומו. זו המציאות שהוא יוצר. אני לא טוענת שאין אפליה. ברור שיש והנתונים הסטטיסטיים גם תומכים בזה. העניין הוא שגם אם הוא היה בן 20 פלוס והיה חושב שאף אחד לא רוצה לקחת אותו לעבודה, גם זה היה משפיע בצורה שלילית על הסיכויים שלו למצוא עבודה מהר.

מחפשים עבודה?

שידרוג בקריירה?

איך ברק אובמה קשור לאפליית עובדים בשוק העבודה הישראלי?

נשיא ארה"ב, ברק אובמה או בשמו המלא "ברק חוסיין אובמה השני" שנבחר לאחרונה לקדנציה שנייה, יכול גם כן היה להתלונן במהלך חייו על אפליה. הוא הרי אפרו-אמריקאי ואת צבע עורו, הוא לא יכול להסתיר. למרות זאת, ברק חוסיין אובמה, שנולד לאמא לבנה ולאב ממשפחה מקניה ממוצא מוסלמי, זכה במשרה הכי בכירה בעולם, פעמיים!!! הוא גם יצר תקדים באמריקה הלבנה – בפעם הראשונה אדם שחור / אפרו-אמריקני, זכה בנשיאות. עדיין לא ראינו אישה בתפקיד הכי רם בעולם. אני מאמינה שיום אחד יהיה גם תקדים בנושא הזה. אין ספק שברק אובמה זכה להצלחה כבירה בקריירה שלו. אפשר לחלוק על ההישגים של הקדנציות שלו אבל אי אפשר לקחת לו את ההישגים שלו.

איך למצוא עבודה מהר – הפקת לקחים מהמקרה של ברק אובמה

שלא משנה מהן הנסיבות, מה שחשוב הוא להאמין ביכולת שלנו להשיג את מה שאנחנו רוצים. מדרגה אחת מעל, היא לדעת שאנחנו יכולים להשיג את מה שאנחנו רוצים.
אם אתם מאמינים שכולם מפלים אתכם לרעה, אז זה מה שיקרה במציאות – בכל מקום יפלו אתכם לרעה. הייתי ממליצה לכם לאמץ את הסיסמה של אובמה בבחירות הקודמות – "Yes, We Can"
בגוף יחיד- Yes, I Can או בעברית – "אני יכול…" יכול להשיג את מה שאני רוצה, אני יכול למצוא עבודה מהר.

רוצה למצוא עבודה מהר? לשפר שכר? להתקדם בקריירה?

תן לנו לשדרג אותך בחינם

למרות שקיימות אפליות בשוק העבודה על רקע כזה או אחר, עדיין ישנן אמהות שעובדות, ישנם צעירים חסרי ניסיון מקצועי שמצליחים להשתלב בשוק העבודה, עובדים מבוגרים מוצאים עבודות חדשות וכו'. לא כל המעסיקים מפלים עובדים. ישנם מעסיקים שמפלים עובדים אך כל אחד על רקע שונה – לדוגמא: יש מעסיק שישמח לקלוט אמא מזרחית ויכול להיות שהוא לא ירצה עובדת "מבוגרת" גם אם היא אשכנזייה. מה שכן, אתם לא יכולים לדעת מה עובר למעסיק בראש. אתם לא יכולים לדעת מהן ההעדפות שלו. אין טעם בכלל לנסות ולהבין מה חושב המעסיק. אנחנו צריכים לפעול למען השגת המטרה שלנו שהיא למצוא עבודה מהר. כל שאר הדברים, הם הסחות מיותרות שמפריעות ומעכבות אותנו בתהליך.

איך למצוא עבודה מהר – עצות מעשיות ליישום מיידי

 • אמצו לעצמכם תפיסות חיוביות במהלך חיפוש העבודה. לחצו כאן כדי לגלות איך לתכנת את התת-מודע לחשיבה חיובית.
 • העריכו את עצמכם – את הכישורים, היכולות, הניסיון והפוטנציאל. אם אתם לא תעריכו את עצמכם, גם המעסיק הפוטנציאלי שלכם לא יעריך אתכם.
 • שווקו את היכולות שלכם – זה לא הזמן להצטנע וגם לא להיות שחצנים. בשביל למצוא עבודה מהר צריך לספר על מה שאתם יכולים לעשות בשביל המעסיק. כדי לשווק את עצמכם בצורה הכי טובה למעסיק, לחצו כאן! 
 • דמיינו את המשרה והקריירה שבה אתם מעוניינים ודמיינו שכבר השגתם אותה.
 • הסירו כל אמונה שלילית – כל אמונה שלילית מעכבת אתכם ואין בה שום תועלת (אם יפלו אתכם שלושה מעסיקים אבל יהיה מעסיק שירצה אתכם – זה המעסיק שאצלו אתם גם ככה תרצו לעבוד. אז אין טעם לחפור בדברים הרעים)
 • האמינו שהכל לטובה – אל תנסו להבין מה עובר בראש של המעסיקים – אתם עשויים לחשוב שמפלים אתכם אך למעשה אין זה כך ופסלו את המועמדות שלכם על רקע מקצועי בלבד. לכן, אין טעם להתעסק בזה. להרחבה – איך להפוך את חיפוש העבודה ליעיל וקל , לחצו כאן. 
 • בשביל למצוא עבודה מהר, הכינו קורות חיים בעלי מיתוג אישי. לחצו כאן כדי להכין קורות חיים שיסביר למעסיק למה כדאי לו לקחת דווקא אתכם לעבודה. 
 • הרבה פעמים זה לא ה"מה" שאנחנו אומרים בראיון עבודה אלא ה"איך". למצוא עבודה מהר קשור קשר הדוק לזה שתשדרו ביטחון עצמי לכל אורך תהליך הגיוס.
 • זכרו אני חושב שאני יכול, משמע אני יכול!  

קבוצות ששווה
להצטרף אליהן!

על הכותב

נורית אגמי

Facebook Twitter Google+

נורית אגמי – מנכ"ל רשת אגמי – חברת השמה להייטק ובכירים, חיפוש עבודה וקריירה. נורית בעלת חזון חברתי ופועלת לעזור למחפשי עבודה. מוזמנים ליהנות מהבלוג ומהקורס למציאת עבודה מתאימה מהר וגם להרוויח יותר. מוזמנים להציץ בלוח דרושים הייטק ובכירים שלנו ואנחנו נשמח למצוא לכם את התפקיד הבא שלכם. הבלוג של נורית עוסק בחיפוש עבודה, חיפוש עבודה בהייטק, מגמות בתחום הדרושים כולל דרושים הייטק, מגמות בעולם העבודה העולמי ובשוק בעבודה בישראל.

Comments 5

  1. Post
   Author
 1. היי
  "אחלה" פוסט.
  מאוד מרענן ומפתיע בים של "בכיינות"

  1. Post
   Author

   שלום דוד,
   אני לא חושבת שאנשים מתבכיינים לשווא.
   האפליה קיימת והסטטיסטיקות מאשרות את זה שהיא קיימת.
   אבל… בתפיסה שלי, אין טעם לבכות אלא לקום ולעשות.
   ההתבכיינות לא תעזור לאנשים לשפר את מצבם.
   ברגע ששמים לב רק לשלילי, אז עסוקים רק בזה ולא מצליחים להיות ב"תדר" חיובי ולמשוך דברים חיוביים לחיים שלנו.
   כפי שכתבתי בפוסט, גם אותי הפלו אבל אני לא נתתי לזה להשפיע / להפריע לי.
   נורית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל תפספסו: