מימוש עצמי בעבודה

כי תצא למלחמה – על מימוש עצמי בעבודה

נורית אגמי הגשמה עצמית, קריירה 3 Comments

המאמר לא עוסק במלחמה מהסוג שעולה לכם לראש – מלחמה עם גנרלים, חיילים, צבא וכלי מלחמה כגון טנקים, מטוסים וכו'. הכותרת של המאמר הזה היא "כי תצא למלחמה" על שם פרשת השבוע שנקראת כך. את המאמר הזה, כדאי לכם לקרוא עד הסוף ולשתף את מי שאתם אוהבים. זה מאמר שכאשר יהיה לכם קשה תחזרו לקרוא אותו ותוכלו לשאוב ממנו הרבה עידוד והשראה.

 

לאחרונה חווינו מלחמה – מבצע עמוד ענן. לפי מה שפורסם בעיתונות, היה קונצנזוס בקרב הציבור לגבי ה"מיני-מלחמה" הזו. רוב הציבור היה בעד המבצע המלחמתי הזה. המילואימניקים התייצבו לדגל ואמרו שהם מרגישים שהם נלחמים על הבית. זו הסיבה המרכזית שהמלחמה הזו זכתה לתמיכת הציבור.

עם ישראל חוגג עכשיו את חג החנוכה. בחג הזה אנו חוגגים את ניצחונם של החשמונאים על היוונים, החלשים על החזקים, המעטים על הרבים וכנגד כל הסיכויים!  8 ימי החנוכה נחגגים גם בשביל להודות ולהלל את בורא עולם שגרם לנס הזה שבו המכבים ניצחו את הצבא החזק באותה תקופה. אם עושים הקבלה לתקופה של היום, זה כמו שגיאורגיה היתה מנצחת את רוסיה במלחמה או שתאילנד היתה מנצחת את ארה"ב.

רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר?

להתקדם בקריירה?

להרוויח יותר?

פרשת השבוע "כי תצא למלחמה" מדברת לפי הפשט על יציאה למלחמה אך על פי הפירוש הקבלי מדובר על יציאה למלחמה מסוג אחר לגמרי. לא מדובר פה במלחמה פיזית עם חיילים וכלי נשק אלא מלחמה של כל אחד ואחת מאיתנו לפעול למען המימוש העצמי שלנו ובעבודה על המידות שלנו. המידות שלנו – למשל אדם שהוא כעסן , עבודת המידות שלו תהיה להיפטר מהכעס. אדם שהוא מאחר כרוני עבודת המידות שלו תהיה בזה שהוא יעמוד בזמנים ויגיע בזמן למפגשים. מלחמה על המידות, למעשה, מדובר על המלחמה שלנו להביא לידי ביטוי את היכולות שלנו ואת הכישרון שלנו. בניגוד ל"מיני-מלחמה" – מבצע עמוד ענן, שזו היתה מלחמה מוגבלת בזמן, המלחמה שלנו למימוש עצמי שלנו וההצלחה שלנו ולעבודה על מידות, היא מלחמה יומיומית שבה אנחנו נלחמים חלק ניכר מהיום שלנו. דוגמא: סטודנט מכוון שעון מעורר כי הוא רוצה לקום מוקדם בבוקר כדי להתכונן למבחן שיש לו יום למחרת. בבוקר השעון מצלצל והוא מכבה את השעון וממשיך לישון. הוא חושב לעצמו: "יש לי עוד זמן, קר מחוץ למיטה, בשביל מה לקום כל כך מוקדם?! יש לי עוד מלא זמן…" לבסוף הוא קם מהמיטה שעתיים לאחר השעה המתוכננת. במקום לנתר כמו פנתר מהמיטה בבוקר, הסטודנט שלנו ויתר לעצמו. הוא נכנע לפיתויים של עכשיו (המיטה החמה, הרצון לישון עוד קצת). הוא לא נלחם וניצח במלחמה בינו לבינו (ערב קודם תכנן לקום מוקדם אך למחרת בבוקר לא עמד במה שתכנן). במלחמה בינו לבינו הוא הפסיד.

מחפשים עבודה?

שידרוג בקריירה?

מימוש עצמי בעבודה

כל אחד ואחת מאיתנו עומדים למבחן ואפילו כמה מבחנים מידי יום ביומו גם אם אנחנו לא סטודנטים. בכל אחד ואחת מאיתנו מתחוללת מלחמה פנימית – בין רצון א' לרצון ב'. זה בסדר שמתחוללת בתוכנו מלחמה אך החכמה היא לנצח! למרות שאנחנו רוצים לוותר לעצמנו, אסור לנו לוותר לעצמנו! עלינו להילחם ולנצח על מנת להגיע למימוש עצמי. המלחמה שלנו היא על הבית הפנימי שלנו, אנו נלחמים על עצמנו. כמו שב"מיני-מלחמה", מבצע עמוד ענן, הציבור התגייס ותמך במלחמה בהמוניו כי זו מלחמה על הבית, אז מדוע כאשר אנו נלחמים על עצמנו, על הבית הפנימי שלנו, אנו לא מתגייסים עם כל הכוחות שיש לנו כדי לנצח?!

ושוב נחזור לחנוכה – ניסים קורים כל הזמן ולא רק בזמן שהמכבים נלחמו ביוונים. החג הזה הוא חג הודיה על מה שאירע וכך גם אנו צריכים להודות כל יום על הדברים הטובים שיש לנו בחיים. עלינו לשמוח במה שיש לנו ולהודות על מה שיש לנו כי שום דבר הוא לא ברור מאליו.

בתקופה שהיא לא פשוטה מבחינת השכירים במדינת ישראל וברחבי העולם, להילחם על המימוש העצמי זה לא להסתפק בעבודה כי יש בה פרנסה אלא להשתלב בעבודה שבה אנו מרוצים. מרוצים מבחינת תוכן העבודה, מקום העבודה, הקולגות שלנו במקום העבודה וגם מהשכר והתנאים. לפעמים בשביל למצוא את עבודת החלומות שלנו ולהגיע למימוש עצמי בעבודה כל מה שנדרש הוא שינוי קטן. למשל – אדם מתראיין למקומות עבודה והוא קצת שחצן, דווקא השחצנות הזו היא שעלולה לפגוע בסיכויים שלו להתקבל. לכן, עבודת המידות שלו תכלול דווקא לסגל לעצמו מידה של ענווה.
דוגמא נוספת – אדם כל כך נאחז בחלום מסוים שהוא מוכן לעשות בשבילו הכל והחלום הזה הוא כל עולמו. מבחינתו אותו חלום הוא מבחינתו פסגת המימוש העצמי שלו. עבודת המידות שלו תהיה דווקא לשחרר את החלום הזה. עבודת מידות = להגיע למידת האמצע – לא יותר מידי ולא פחות מידי. לא לרצות משהו כאילו חיינו תלויים בזה מצד אחד ולא לוותר על עצמנו. לרצות אבל לא יותר מידי ולא פחות מידי. המימוש העצמי שלנו בחיים בכלל ובעבודה בפרט יגיע דווקא כאשר אנחנו רוצים משהו במידה מספקת אך לא בצורה אובססיבית. כאשר אנחנו אובססיביים, אנחנו עשויים לאבד את שיקול הדעת. אדם שמחפש עבודה בצורה נואשת ומשדר את זה למעסיק, דווקא הרצון העז הוא זה שעשוי לפגוע בסיכוייו להתקבל וגם אם הוא יתקבל, אז התנאים שהוא יקבל עשויים להיות נמוכים יותר אלמלא הרצון העז.

רוצה למצוא עבודה מהר? לשפר שכר? להתקדם בקריירה?

תן לנו לשדרג אותך בחינם

מימוש עצמי בעבודה – סיכום ומסקנות

 1. הדרך למימוש עצמי בעבודה עוברת דרך מלחמה – לא לוותר לעצמנו וללכת עם ההחלטות שלנו עד הסוף.
 2. יחד עם זאת, מימוש עצמי בעבודה הרבה פעמים יקרה דווקא כאשר נעשה עבודת מידות ונתקן מידה שצריכה תיקון.
 3. מימוש עצמי בעבודה יקרה כאשר אנחנו נרצה משהו מספיק חזק ובמקביל נדע לשחרר את הרצון הזה. דווקא השחרור יגרום לכך שדברים יקרו באופן הרבה יותר מהיר כי רצון עז  דווקא עשוי להיות בעוכרנו.
 4. מימוש עצמי בעבודה דורש מודעות – זה לא תמיד ה"מה" (הכישורים המקצועיים) אלא ה"איך" (כיצד אנחנו מציגים דברים, כיצד אנחנו מתקשרים). מידה אחת יכולה לשים לנו מקלות בגלגלים כמו שחצנות למרות שאנחנו יודעים לעשות את ה"מה" שנדרש במקום העבודה.
 5. מימוש עצמי בעבודה לא תמיד תלוי בנו. יש למשל עניין של תזמון – אנחנו רוצים להגדיל את השכר שלנו אבל בדיוק פתאום יש משבר כלכלי עולמי. בהזדמנות זו אני רוצה להזמין אותך לקבל טיפים בנוגע לניהול משא ומתן על שכר- טעויות של משא ומתן על שכר יעלו לך בהפסד של עשרות אלפי שקלים בשנה, למעבר נא ללחוץ כאן!  יש דברים שלא תלויים בשליטתנו ועלינו לקבל את זה. אבל… העיקר שאנחנו נעשה את ההשתדלות שלנו. ברגע שאנחנו יודעים שאנחנו פעלנו על מנת להגיע למימוש עצמי ועשינו את מה שנדרש, זה העיקר. התוצאות לא תמיד תלויות במעשים שלנו.והעיקר שכולנו נגיע למימוש עצמי ושהעבודה שלנו תביא לנו מימוש עצמי וסיפוק אישי.
  בהצלחה בדרך למימוש עצמי בעבודה!

קבוצות ששווה
להצטרף אליהן!

על הכותב

נורית אגמי

Facebook Twitter Google+

נורית אגמי – מנכ"ל רשת אגמי – חברת השמה להייטק ובכירים, חיפוש עבודה וקריירה. נורית בעלת חזון חברתי ופועלת לעזור למחפשי עבודה. מוזמנים ליהנות מהבלוג ומהקורס למציאת עבודה מתאימה מהר וגם להרוויח יותר. מוזמנים להציץ בלוח דרושים הייטק ובכירים שלנו ואנחנו נשמח למצוא לכם את התפקיד הבא שלכם. הבלוג של נורית עוסק בחיפוש עבודה, חיפוש עבודה בהייטק, מגמות בתחום הדרושים כולל דרושים הייטק, מגמות בעולם העבודה העולמי ובשוק בעבודה בישראל.

Comments 3

 1. נורית חזקי ואמצי,
  כל מלה בסלע!
  בתור תלמיד לקבלה (שמחפש בימים אלו את הג'וב הבא שלו) אהבתי את הגישה הרוחנית שלך לדברים , זה בהחלט מאפשר להסתכל בפרספקטיבה קצת שונה על המצב שלנו, מחפשי העבודה ,ולהיחשף ל"כלי עבודה" נוסף שיכול לדחוף אותנו חזק לעבר הדבר הבא..

  תודה על ההארה, ניפגש בסדנה,

  מעוז

  1. Post
   Author

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל תפספסו: