עולם העבודה העתידי

עולם העבודה העתידי – האם יהיה צ'יפ מושתל בכל עובד?

נורית אגמי שוק העבודה 3 Comments

עולם העבודה העתידי – מגמות חדשות ומדאיגות

עולם העבודה העתידי כבר קיים, לפחות בשבדיה. ולא, לא מדובר בעולם העבודה העתידי שבו רובוטים מחליפים אותנו בני האדם ואנחנו הופכים למובטלים. מוזמנים לקרוא עולם העבודה העתידי – מגמות בשוק העבודה ומקצועות בסיכון. עולם העבודה העתידי לפי מה שקורה אצל השבדים, זהו עולם שבו מנסים להפוך אותנו לרובטים ומשתילים בתוך הגוף שלנו צ'יפים.
לפי אתרי חדשות שונים ברחבי העולם, בחממת הייטק בשטוקהולם ששמה Epicenter הושתלו שבבי RFID ב- 400 עובדים. ל- 700 עובדים "ניתנה ההזדמנות" להיות חלק מהניסוי הזה שיהפוך את חייהם ל"נוחים" יותר.
העובדים שהסכימו שהצ'יפ יושתל בידם, לא צריכים לפתוח את הדלתות ע"י הקשת קוד אלא מספיק שהם מעבירים את ידם השמאלית והדלת ישר מזהה אותם ונפתחת. כך הם גם יכולים להשתמש במכונות הצילום במשרד, גישה למכונת הקפה, גישה למשרדים השונים.
לפי התחזיות השונות, בעתיד גם נוכל לבצע תשלומים ב"הינף יד". לא נצטרף סמארטפון, כרטיס אשראי או מחשב לשם ביצוע תשלומים אלא צ'יפ. אנחנו נהיה "כסף" מהלך.

למי שתהה, הצ'יפ הוא בגודל של גרגר אורז. ההשתלה שלו כרוכה בגם קצת כאב כמו שוק כשמקבלים חיסון וזאת על פי עדותה של אחת העובדות שהצ'יפ הושתל בידה.

האם בקרוב המגמות של עולם העבודה העתידי יגיעו גם לישראל?

האם גם בישראל חברות ותאגידים יציעו לעובדים שלהם לשים צ'יפ מושתל בתוך הגוף שלהם?

בישראל התפרסמה באתר אינטרנט שעוסק בענייני ביטחון כתבה בנושא, בכתבה הזו תוהים מתי בצה"ל יהיה שבב (צ'יפ) במקום חוגר. ההיגיון הוא שצ'יפ מושתל ייצור מידה של זהירות ויאפשר למשל רק למי שמורשה להיכנס לחדר מסוים. במקום קוד כניסה לחדר מבצעים של טייסת, החיילים שמשרתים בחדר המבצעים יעבירו את הצ'יפ המושתל שנמצא ביד שלהם.

רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר?

להתקדם בקריירה?

להרוויח יותר?

אפשר לחשוב שאי-אפשר יהיה לחטוף חייל מחיל המודיעין, להוציא לו את הצ'יפ מהיד ולהשתיל אותו לאדם עויין שירצה לחדור בקלות למתקנים בטחוניים מסווגים.
מבחינת כוחות הביטחון זה הרבה פחות בטוח לעומת זיהוי של פנים או זיהוי של רשתית עין של עובד כוחות הביטחון.
האם עולם העבודה העתידי יגיע גם לצה"ל?
האם משרתי הקבע שאין להם אפשרות חוקית לשבות ייאלצו לאמץ את עולם העבודה העתידי?

השאלות המתבקשות בקשר לצ'יפ מושתל בעולם העבודה העתידי

האם בעתיד נוכרח להשתיל צ'יפים עלינו על מנת שתהיה לנו פרנסה?
נניח שמר ישראלי עובד בתאגיד א' ונניח שהוא הסכים שצ'יפ כזה יושתל עליו ולאחר שנתיים של עבודה מר ישראלי עבר לעבוד בתאגיד ב' שיש לו צ'יפ שונה – אז האם מר ישראלי יצטרך לעבור שוב ניתוח והפעם להסרת הצ'יפ הקודם בשביל להשתיל את הצי'פ החדש?

מחפשים עבודה?

שידרוג בקריירה?

האם אין אלטרנטיבות אחרות פחות פולשניות כמו צמידים אלקטרוניים?

זה כביכול "יותר נוח" על פי המצדדים בצ'יפ. נוח למי בדיוק?

מה לגבי זכויות הפרט שלנו?
מה לגבי הנושא של פרטיות?
האם אנחנו רוצים שהמעסיק יידע בכל רגע היכן אנחנו נמצאים?
האם אנחנו רכושו של החברה שמעסיקה אותנו או רכושו של התאגיד?
סרטון הוידאו הבא מרחיב על העובדים בשבדיה ואח"כ על כך שהממשל האמריקאי רוצה בסופו של דבר להשתיל צ'יפ בכל אדם מטעמי דאגה לבריאותו של הציבור.

רוצה למצוא עבודה מהר? לשפר שכר? להתקדם בקריירה?

תן לנו לשדרג אותך בחינם

אני אתייחס לטענות בנושא של הבריאות בקצרה כי עניינו של בלוג זה הוא בנושאים של עולם העבודה ולא בנושאי בריאות. הטענות של המצדדים בצ'יפ מטעמי דאגה לבריאותו של הציבור הן פשוט מגוחכות.
אחת הטענות היא שהשתלתו של צ'יפ תמנע הרבה טעויות רפואיות וכך חייהם של רבים יינצלו.
זהו טיעון מופרך מן היסוד כיוון שרוב הטעויות הרפואיות לא נעשות על רקע חוסר במידע של הרופאים בנוגע להיסטוריה הרפואית של הפציינטים שלהם אלא על רקע זה שהרופאים הם בני אנוש ובני אנוש מטבעם מועדים לטעויות. הרופאים למשל טועים בדיאגנוסטיקה, לא מצליחים לשקלל את כל המידע הרפואי על הפציינט ולהגיע למסקנה הנכונה וכו'.
לא יותר פשוט להחליף את הרופאים ברובוטים שיוכלו לשקלל כמויות של מידע בזמן קצר ולסקור את כל המאמרים הרפואיים הרלוונטיים לנו תוך שניות ואת ההמלצות הנכונות מבלי לטעות אף פעם, מאשר להפוך אותנו, בני האדם, לרובוטים?

צ'יפ מושתל בעולם העבודה העתידי – שלא יעבדו עליכם

אני רוצה להאמין שאנחנו בישראל, לא ניתן לאף אחד להפוך אותו לרובוטים מטעמי "נוחות". יש הרבה דרכים להיות באינטראקציה טובה עם טכנולוגיה ולהפוך את החיים שלנו ליותר נוחים בעזרתה. לדעתי, להפוך אותנו לרובוטים זו לא הדרך. בני אדם צריכים להישאר בני אדם ולא להפוך ל"חצי-מכונה" "חצי-אדם". אני לא שואפת להתחרות ברובוט ולא מתיימרת להיות יותר יעילה ממנו. בתפיסה שלי, רובוטים ומכונות צריכים להפוך את החיים שלנו בני האדם ליותר נוחים ולפטור אותנו מכל מיני מטלות מיותרות ומשעממות. אין צורך מבחינתם של בני האדם להפוך במקביל לרובוטים. האם מישהו חושב שאפשר להפוך רובוט לבן-אדם? שרובוט יוכל לחוות רגשות ולאהוב כמו בנאדם? אז למה יש כאלו שרוצים להפוך אותנו לרובוטים? אנחנו בחיים לא נוכל להיות רובוט כמו שרובוט בחיים לא יוכל להיות בן-אדם. אנחנו יכולים להשתלב בעולם העבודה העתידי ולהשתמש בפתרונות חכמים שאינם מצריכים השתלה של צ'יפ. בקיצור, שלא יעבדו עליכם.

קבוצות ששווה
להצטרף אליהן!

על הכותב

נורית אגמי

Facebook Twitter Google+

נורית אגמי – מנכ"ל רשת אגמי – חברת השמה להייטק ובכירים, חיפוש עבודה וקריירה. נורית בעלת חזון חברתי ופועלת לעזור למחפשי עבודה. מוזמנים ליהנות מהבלוג ומהקורס למציאת עבודה מתאימה מהר וגם להרוויח יותר. מוזמנים להציץ בלוח דרושים הייטק ובכירים שלנו ואנחנו נשמח למצוא לכם את התפקיד הבא שלכם. הבלוג של נורית עוסק בחיפוש עבודה, חיפוש עבודה בהייטק, מגמות בתחום הדרושים כולל דרושים הייטק, מגמות בעולם העבודה העולמי ובשוק בעבודה בישראל.

Comments 3

    1. Post
      Author

      העולם הולך ומפתחת יותר ויותר בתחום הטכנולוגיה אך האם אנחנו צריכים להפוך לרובוטים?! לדעתי ממש לא. את הכיוון של העולם אנחנו קובעים, מה שנרצה הוא שיהיה.

  1. קדוש ברוך הוא יצר אותנו ללא הצ'פ הזה. אסור לנו לקבל אותו!!! זה הוא כלי שטן לקחת מאיתנו את האישיות שלנו!!! בבקשה, אל תתקרבו לזה!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל תפספסו: