מחפש עבודה ללא ניסיון? 12 טיפים לאקדמאים לאיך למצוא עבודה ללא ניסיון

עבודה ללא ניסיון

עבודה ללא ניסיון – איך למצוא עבודה ראשונה אחרי התואר ללא ניסיון?

מכירים את השאלה המפורסמת – מה בא קודם? הביצה או התרנגולת?
רוב מודעות הדרושים דורשות ניסיון וזה מאוד מתסכל כאשר אנחנו אקדמאים ללא ניסיון.
לאחרונה התארחתי בפאנל באוניברסיטת תל אביב בפני סטודנטים אקדמאים מהחוג לתקשורות בנושא של איך למצוא עבודה ללא ניסיון.
כמובן שאין אדם שנולד עם ניסיון ואני תמיד אומרת שאדם נהיה מנכ"ל ולא נולד מנכ"ל.
הרבה מאוד אנשים היו בעברם אקדמאים ללא ניסיון וכולם עוברים את השלב הזה וצוברים ניסיון וכלל שאנחנו מתבגרים אז לרוב אנחנו צוברים יותר ניסיון.
ניסיון בא עם הזמן ועם ניסיון החיים שלנו.

אז איך מוצאים עבודה ללא ניסיון?

1.עבודה ללא ניסיון – למצוא את העבודה הראשונה אחרי התואר בעזרת ניהול רושם

היו מודעים לכך שמעסיקים מסתכלים בפרופיל הפייסבוק שלכם. נהלו את הרושם בצורה נכונה. אתם יכולים לשאול מישהו איזה רושם הוא מקבל כשהוא מסתכל בפרופיל הפייסבוק שלכם. רצוי שה"מישהו" הזה יהיה קצת יותר מבוגר מכם, מישהו שאתם חושבים שיהיה לו את ה"ראש" של המעסיק הבא שלכם. אל תתנהגו כבת יענה. אנחנו כל הזמן מנהלים רושם – מול החברים שלנו, מול המרצים באוניברסיטה וכו'. אל תגידו "ככה אני וזה מה שאני". אתם יכולים להישאר מי שאתם, אף אחד לא ביקש מכם להשתנות, כל שעליכם לעשות הוא לנהל את הרושם בצורה נכונה. זה כמו שכאשר בחור יוצא לדייט ראשון הוא ישקיע יותר במראה שלו ויגיע מגולח ומבושם. למרות שביומיום הוא מתגלח פעם בכמה ימים ולא תמיד טורח להתבשם. לאחר חודשיים של הכרות עם הבחורה ואולי פחות מזה, יכול מאוד להיות שהוא יחזור להרגליו הישנים וכבר לא יתבשם כבעבר וכבר לא יתגלח כל יום.
אני אתן דוגמא אמיתית – בעבר הרחוק עבדתי במפעל ועבדה שם מישהי שנקרא לה יפית לצורך הסיפור. היא סיפרה לי שהיא הגיעה למפעל בתור מחליפה לתקופה זמנית. היא אמרה לי שקראו לה לראיון עבודה והיה מדובר בתקופה של שיא הקיץ – חודש יולי. היא רצה לקנות ז'קט עם שרוולים ארוכים לכבוד הראיון. יפית מאוד אהבה קעקועים והיו לה הרבה מאוד קעקועים ולמרות שהיא היתה בחורה מאוד נחמדה, במפעל היו עשויים לקבל רושם מוטעה ולכן היא הסתירה את הקעקועים במהלך הראיון. יפית התקבלה למקום העבודה. אתם חושבים שהיא המשיכה ללבוש ז'קטים ארוכים בשיא הקיץ לאחר שהיא התקבלה?! יפית היתה מנוסה והיתה מודעת לרושם השלילי שעשוי להתקבל אז היא ניהלה את הרושם כמו שצריך והתקבלה לעבודה. תאמינו לי שלאף אחד לא היה אכפת שליפית יש הרבה קעקועים לאחר שהיא התחילה לעבוד ועשתה עבודה מצוינת.
השקיעו יותר בניהול רושם בתקופת ה"חיזור" כשאתם מחפשים עבודה.

רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר?

להתקדם בקריירה ולהרוויח יותר?

קבל קורס חינמי

2.למצוא עבודה ללא ניסיון – באמצעות הפגנת נוכחות ברשתות החברתיות

לפעמים חוסר נוכחות ברשתות החברתיות עשוי לפגום בסיכויים שלכם – מדובר במיוחד בתפקידים שדורשים נוכחות אינטרנטית כגון אנשי שיווק, יחסי ציבור, תקשורת, גיוס כח אדם וכו'. אדם שרוצה להיות איש יחסי ציבור ויש לו "רק" 100 חברים בפייסבוק, מעיד עם עצמו שהוא לא חיית רשת. לכן, כיצד הוא יעבוד בתפקיד שדורש להיות חיית רשת?

3.למצוא עבודה ללא ניסיון – "להביא את מה שיש"

אם אתם מתנדבים או כל דבר מיוחד אחר שעשיתם, הדגישו את זה בפרופיל הפייסבוק שלכם וגם בקורות החיים שלכם. כתיבה ואפילו בהתנדבות עבור מקומון או העיתון של אגודת הסטודנטים, נחשבת לניסיון לכל דבר ועניין.

4.למצוא עבודה ללא ניסיון – יכול להיות שבכל זאת יש לכם ניסיון

יכול להיות שיש לכם ניסיון תעסוקתי גם אם הוא אינו נתפס בעיניכם ככזה – למשל, השירות הצבאי, מקנה להרבה אנשים ניסיון תעסוקתי משמעותי. אני לדוגמא, שירתתי בטייסת קרב בתפקיד של פקידת שלישה. תפקיד זה מקביל לעוזרת מנהל/ת משאבי אנוש בשוק העבודה הפרטי. תחשבו האם יש משהו רלוונטי מהשירות הצבאי שאתם יכולים להמיר אותו לשוק האזרחי. אם השרות הצבאי שלכם היה בחמ"ל מבצעים, זה מעיד שיש למשל שיש לכם חלוקת קשב, מולטי-טסקינג, ניסיון בעבודה תחת לחץ ואתם נכונים לתפקיד שדורש אחריות וקבלת החלטות מהירה.

5.למצוא עבודה ללא ניסיון – הדגימו את הכישורים שלכם

בעזרת הדגמה של הכישורים שרלוונטיים לתפקידים שאליהם אתם פונים בקורות החיים שלכם. למשל, אם אני פונה לתפקיד של שדרוש בו שירותיות ועבודה תחת לחץ ועבדתי בתור מלצרית, אני אציין זאת בקורות החיים ואדגיש שהייתי אשת שירות טובה ותפקדתי היטב תחת לחץ.

6.למצוא עבודה ללא ניסיון על ידי שמירה על ראש פתוח

זירמו עם החיים. הזדמנויות יש בכל מקום. גם אם למדתם לתואר מסוים והציעו לכם משרה "ליד" או אפילו לא-קשורה, מומלץ לבדוק את האפיק הזה. יכול להיות שדווקא בחירה שונה, תביא אתכם רחוק יותר.

7.למצוא עבודה ללא ניסיון בעזרת קשרים, קשרים ושוב קשרים

זה אולי הברור מאליו, סעיף "ויטמין P" יכול לתת לכם את הדחיפה שלה אתם זקוקים. הפעילו את כל מי שאתם מכירים – משפחה, חברים וכו'. אתם מכירים אנשים שעובדים בכל מיני מקומות עבודה, שאלו אותם אם מגייסים אצלם עובדים. קשרים מאוד יסייעו לכם למצוא עבודה ללא ניסיון ובמיוחד שיש מישהו שמכיר אתכם ויכול להמליץ עליכם. מכיוון שיש כיום אינפלציה של תארים אקדמים. התואר האקדמי לא אומר הרבה למעסיק. המלצה של מישהו אחר עליכם, יכולה מאוד לעזור למצוא את העבודה הראשונה אחרי התואר.

8.למצוא עבודה ללא ניסיון על ידי שתילת הזרעים הנכונים כבר במהלך הלימודים

חשוב להתמקצע במהלך ואחרי התואר, העדיפו תמיד משרות בתחום המקצועי שבו אתם שואפים להשתלב גם אם מדובר בשכר נמוך יותר לעומת משרות אחרות שאינן בתחום המקצועי שאליו אתם שואפים. זו התקופה שבה מומלץ לכם ל"התכלב" ולצבור ניסיון רלוונטי שישים את הקריירה שלכם על מסלול מהיר לקידום. רובכם כרגע סטודנטים אקדמאים ללא ניסיון ואין לכם מחויבויות של פרנסת משפחה וילדים. כשיהיו לכם בעתיד הוצאות כספיות גדולות יותר עקב מחויבויות, לא תוכלו להרשות לעצמכם ל"התכלב".

רוצים למצוא עבודה מתאימה מהר? להתקדם בקריירה? להרוויח יותר?  לחצו כאן!

9.למצוא עבודה ללא ניסיון על ידי פניות יזומות

פנייה יזומה ובצורה נכונה לארגון שבו אתם רוצים להשתלב. קודם כל נסו לאתר מישהו שאתם מכירים שעובד שם. העבירו את קורות החיים שלכם דרך מכר וזה לאחר שיישמתם את הסעיפים הקודמים פה בנוגע לקורות החיים שלכם ולאחר שדאגתם שהפייסבוק שלכם יעביר את הרושם הנכון.
היה ואתם לא מכירים אף אחד שעובד באותו ארגון – פנו ישירות בעצמכם. פנייה כגון: "אני סיימתי תואר ראשון ואני מחפש עבודה ואין לי ניסיון" לא תביא לכם את העבודה המיוחלת בארגון. עשו משהו שיתפוס את תשומת הלב של המעסיק. אם למשל, אתם רוצים להשתלב בתור אנליסטים בבית השקעות – שילחו להם אנליזה של התחום שבו אותו בית השקעות משקיע. אם אתם אנשי שיווק – תנו לאותה חברה רעיונות שיווקיים. הכינו משהו שישקף את היכולות שלכם בתחום המקצועי שבו אתם רוצים להשתלב.

10.למצוא עבודה ללא ניסיון בעזרת ה- Passion שלכם

זה הסעיף אולי הכי חשוב מבין כל הסעיפים. ציינו בקורות החיים שלכם מדוע אתם שואפים להשתלב בתחום שאותו אתם חושקים. מדוע בכלל הלכתם ללמוד את התחום (אמא שלי תמיד רצתה שיהיה מהנדס במשפחה זו לא סיבה טובה). הביאו והדגימו את המניעים שלכם – מדוע למדתם את התואר שלמדתם, למה עבדתם בעבר היכן שעבדתם (הכסף היה מצוין – זו גם כן לא תשובה טובה).
סעיף התשוקה, ה- Passion , מאוד חסר למעסיקים שקוראים קורות חיים של מועמדים ללא ניסיון והוא הרבה פעמים זה שיעשה את ההבדל מבחינתם ומבחינתכם ויהווה גורם מרכזי שיאפשר לכם למצוא את העבודה הראשונה שלכם אחרי התואר ללא ניסיון. מכיוון שבתור אקדמאים ללא ניסיון, אתם לא כל כך יכולים למכור למעסיק את הניסיון שאין לכם, מומלץ למכור את התשוקה שלכם לתפקיד, למקצוע, לארגון וכו'.

עכשיו זה קל!

למצוא עבודה מתאימה מהר..

להתקדם בקריירה

להרוויח יותר!

התחל כאן

11.עבודה ראשונה אחרי התואר בחברה גדולה וידועה או בחברה קטנה, מה עדיף?

ישנם יתרונות וחסרונות לכל כיוון. חברה גדולה היא סוג של מותג, "חותמת כשרות" עבור המועמד גם בנוגע למשרות עתידיות שלו. מעסיקים עתידיים, יסתכלו בעתיד בקורות החיים שלכם ויבינו מה המשמעות לכך שאתם בעלי ניסיון מחברה X שהיא חברה גדולה, ידועה ומוכרת בשוק. לעומת זאת, ישנם יתרונות גם לחברות קטנות – מסלול ההתפתחות שלכם עשוי להיות יותר מהיר. חברות קטנות נוטות לצמוח בצורה הרבה יותר מהירה לעומת חברות גדולות. לכן, אם התמזל מזלכם והתחלתם לעבוד בעבודה הראשונה שלכם בחברה קטנה שצומחת, אתם תצמחו יחד איתה מאוד מהר. בנוסף, בחברות קטנות, התפקידים יותר רוחביים כיוון שכל אדם עושה יותר פונקציות. לכן, בחברות קטנות יש אפשרות לצבור ניסיון רחב יותר לעומת חברה גדולה.

12.למצוא עבודה ללא ניסיון בעזרת ביטחון עצמי, אמונה וגם קצת תעוזה

תנסו לעשות דברים קצת אחרת. תנסו לבלוט. אל תפחדו להיות שונים. תאמינו בעצמכם ותשדרו את זה בראיון עבודה. כדי לשדר ביטחון בראיון העבודה, מומלץ להכנס לפוסט שפת גוף בראיון עבודה, הנוסחה המנצחת!   זה שאין לכם ניסיון בעבודה, לא אומר דבר על היכולת שלכם לבצע את העבודה. זכרו, אף אחד לא נולד עם ניסיון. ניסיון בעבודה זה דבר נרכש. ככל שהזמן יעבור ככה יהיה לכם יותר ניסיון. זה רק של עניין של זמן.

מחפשים עבודה?

שידרוג בקריירה?

למצוא עבודה ללא ניסיון לאקדמאים- סיכום ומסקנות

  • מעסיקים לוקחים מועמדים אקדמאים לעבודה ללא ניסיון, הם סוג של מהמרים. מה שמוריד את הסיכון מבחינתם, אלו הכישורים שהמועמד מביא לשולחן ולא הניסיון שלו.
  • העדיפו איכות ולא כמות – עדיף פנייה אחת מאוד איכותית, עם קורות חיים שכתובים בצורה טובה ומותאמת למשרה שאליה אתם פונים מאשר עשרות פניות שבהן אתם מפיצים את קורות החיים שלכם ללא התייחסות פרטנית למה שכתוב במודעה.
  • גורם נוסף שמקטין את הסיכון מבחינתם של המעסיקים זה לראות את ה"ברק שבעיניים" אצל המועמד. לראות את ה- Passion של המועמד, את התשוקה שלו, את האש הפנימית שלו ומה מניע אותו ולדעת שהמועמד הזה יעשה את כל מה שצריך בשביל להצליח במקצוע שהמעסיק מקנה לו. כן, המעסיק הראשון שלכם למעשה נותן לכם הכשרה מקצועית. הוא רוצה שלפחות תבואו עם רצון גדול להשקיע ולהצליח.

מקווים שתיישמו את הדברים במאמר כך שתוכלו למצוא עבודה גם ללא ניסיון בקלות ובמהירות.
אם זה מנחם… כל האקדמאים היו ללא ניסיון בתחילת דרכם.
מקווה שהעבודה הראשונה שלכם אחרי סיום התואר, תהיה מספקת ומעניינת.
וכל שנותר לנו, ברשת אגמי, הוא לאחל לכם בהצלחה.


2 תגובות על “מחפש עבודה ללא ניסיון? 12 טיפים לאקדמאים לאיך למצוא עבודה ללא ניסיון”

  1. שלום
    יש לך הדרכה לגבי כתיבת קרות חיים לסטודנטים?
    על מה לשים דגש, ואיך לא לגרום לדף להראות ריק….
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *