תבנית קורות חיים שמגדילה ב-40% את כמות הפניות ממגייסים | רשת אגמי

תבנית קורות חיים שמגדילה ב- 40% את כמות הפניות ממגייסים

נורית אגמי קורות חיים 7 Comments

תבנית קורות חיים – החשיבות של היופי ולא רק של האופי

אפשר למצוא כיום הרבה חומרים באינטרנט בנוגע לכתיבת קורות חיים. יש נושא שלדעתי הוא קצת מוזנח וזה הנושא של תבנית קורות חיים, יש שיקראו לזה פורמט / טמפלט / שבלונה. פורמט קורות החיים שלנו צריך להתייחס למבנה, גרפיקה ואסתטיקה בקורות חיים.
בשנים האחרונות נכנסו לאופנה קורות חיים מעוצבים ואיפוגרפיקה של קורות חיים. במאמר אני אתייחס האם כדאי ללכת על הכי מעוצב שיש או שמספיק שקורות החיים שלנו יהיו אסתטיים וכל המוסיף גורע.
כמו שאישה שמשקיעה בהופעה החיצונית שלה תמשוך יותר תשומת לב, כך גם כאשר ניגשים למלאכת כתיבת קורות חיים יש חשיבות לתבנית קורות חיים מושקעת שתמשוך יותר תשומת לב. למעשה, תבנית קורות חיים מושקעת מגדילה בצורה משמעותית את הסיכויים שיקראו את התוכן עצמו. כאשר יותר אנשים קוראים את התוכן, אז כמות הפניות ממעסיקים ומגייסים גם כן עולה בהתאמה.
אם אתה מחפש עבודה, לכל מקום באשר תפנה אליו, תצטרך לשלוח אליו את קורות החיים שלך. גם אם אתה לא מחפש עבודה ונניח שפונה אליך איזה חבר שמכיר אותך ואומר לך שיש משרה בדיוק בשבילך בחברה שבה הוא עובד, הוא מבקש ממך את קורות החיים שלך ואתה מעביר לו במייל. בשני המקרים, לפני שמעבירים את קורות החיים שלך תוודא שקורות החיים שלך כתובים במבנה שמשרת את המטרות שלך ובצורה אסתטית. תבנית קורות חיים, גרפיקה ואסתטיקה, יקבעו במידה רבה את הסיכוי שמגייסים יחזרו אליך. במילים אחרות, איך שמסמך קורות החיים שלך נראה ולא רק מה שכתוב בו, משפיע על הסיכויים שלך לקבל פנייה מהמעסיק.

יש המון פתגמים שקשורים ליופי והמסר שלהם הוא שהפנימיות יותר חשובה.
למשל:

"אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בתוכו"

"שקר החן והבל היופי"

כאשר שמואל הנביא נשלח למשוך למלך את אחד מבני ישי, הוא מאוד התרשם ממראהו של אליאב וחשב שאליאב ראוי למלוכה רק בגלל מראהו ואז מופיע הפסוק: "אל תבט אל מראהו ואל גבה קומתו כי מאסתיהו, כי לא אשר יראה האדם, כי האדם יראה לעיניים וה' יראה ללבב".

מצד שני… אפילו התנ"ך לא מתעלם מהיופי של הדמויות המקראיות:

"ורחל היתה יפת תואר ויפת מראה". רחל אמנו היתה כל כך יפה שהמקרא מציין את יופיה פעמיים באותו הפסוק.

גם על בנה, יוסף, נכתב "ויהי יוסף יפה תואר ויפה מראה"

רוצה למצוא עבודה מתאימה מהר?

להתקדם בקריירה?

להרוויח יותר?

תבנית קורות חיים – מבנה, גרפיקה ואסתטיקה בקורות החיים

אז מה קובע – היופי או האופי?
אנו רואים שהיופי יכול להיות מטעה ושהיופי הוא לא חזות הכל. אבל… במבט ראשוני כולנו יכולים ליפול בפח וליופי יש השפעה גדולה על הסובבים. ליופי יש השפעה מאוד גדולה עלינו – אפילו שמואל הנביא חשב שאליאב ראוי להיות למלך רק בגלל המראה שלו והגובה המרשים שהיה לו. לפי מחקרים, כאשר שני מועמדים מתמודדים לנשיאות ארה"ב תמיד המועמד היותר גבוה זוכה בנשיאות. זה תמיד מצחיק לראות את הנשיאים האמריקאים שבאים לביקור בישראל ועומדים ליד ראש הממשלה שלנו או הנשיא וההרגשה שמתקבלת שאכן הענק מאמריקה בא לביקור בארץ הגמדים. אנחנו לא יכולים להוסיף לעצמנו כמה סנטימטרים לגובה אבל אנחנו כן יכולים להשקיע במבנה קורות חיים, גרפיקה ואסתטיקה. לרושם הראשוני יש השפעה גדולה ואם אפשר "להתמנף" בעזרת קצת יותר השקעה באסתטיקה, אז כדאי להשקיע בכך. מדובר בהשקעה קטנה בסה"כ מבחינת זמן ומשאבים שיכולה להשפיע באופן מהותי על כמות הפניות שנקבל ממעסיקים.

אבל… לאורך זמן מה שקובע הוא האופי ולא היופי.

מסתבר שהיופי מתחיל כבר בתבנית קורות החיים

לפי מחקרים רציניים שנעשו בחו"ל, אסתטיקה של מסמך קורות החיים משפיעה על המגייסים בצורה משמעותית. מועמדים שקורות החיים של כתובים בצורה אסתטית מגדילים ב- 40% את הסיכויים שמגייסים ישקלו לחיוב את המועמדות שלהם. השקעה בפונט הנכון, במבנה הנכון ובעימוד הנכון בקורות החיים, משפיעים לטובה ב- 40% על הסיכויים שלך.
כן, עד כדי כך לאסתטיקה של המסמך יש השפעה גדולה על הסיכויים שלכם לקבל פניות ממגייסים. כמו שלא נעים להביט על אדם שהוא לא אסתטי, גם למגייסים לא כל כך נעים לקרוא מסמך לא אסתטי. אפילו התנ"ך במקרה של שמואל הנביא אומר שהאדם יראה לעיניים, ז"א שהאדם שופט הרבה פעמים על פי החיצוניות. גם בתהליך מציאת העבודה שלך, הפרטים ה"קטנים" בקורות החיים משפיעים ב- 40% על הסיכויים שלך.

קורות חיים מעוצבים – כן או לא?

יש באינטרנט כל מיני אתרים שבהם ניתן להוריד תבניות מעוצבות. אלו תבניות מאוד צבעוניות. לפעמים התבניות הללו מכילות גם מקום שניתן להוסיף תמונת פרופיל. אני לא ממליצה להוסיף תמונה אלא אם יש חשיבות למראה בתפקיד שאליו אתם פונים ונדרש מראה ייצוגי. קריינית בטלביזיה או דוגמנית או שחקן, כדאי שישימו תמונה.
ההמלצה שלי היא לא להשתמש בתבניות הללו. כאשר אתם שולחים את קורות החיים שלכם, קורות החיים שלכם נקלטים בתוכנות מיון אוטומטיות ושם גם ככה מורידים את העיצובים והמגייס צופה בקורות החיים שהם נקיים יחסית מעיצוב. יחד עם זאת, זו לא הנקודה המרכזית. המלל בקורות החיים שלכם, הוא הדבר החשוב באמת. קורות החיים צריכים להיות כתובים בצורה מרשימה ברמה של מה שאתם כותבים על עצמכם. העיצוב צריך להיות אסתטי ואין צורך להתפרע בעניין העיצוב. העיצוב צריך להיות "נקי" וכמה שיותר נקי, כך הוא יעבור בעין יותר טוב ויעביר את כובד המשקל למלל שאתם כותבים. העיצוב צריך לשרת את מה שאתם כותבים בקורות חיים ולא ההיפך. בסופו של דבר, קורות חיים זה מסמך שקוראים. בשביל לשדרג את מה שאתם כותבים בקורות החיים, מזמינה אתכם לקרוא את המאמר – איך כותבים קורות חיים להייטק ובכירים שמושכים מעסיקים?

אינפוגרפיקה של קורות חיים – האם זה טוב לנו?

אינפוגרפיקה לעת הזו, זה דבר מאוד בעייתי. שוב יש את העניין הטכני שתוכנות המיון האוטומטיות לא תמיד מתמודדות היטב עם מסמכים כאלו ולא ממירות אותם בצורה טובה. כך שמשיגים את ההיפך ומסמך קורות החיים שלנו הופך ללא-קריא. בהתחשב בכך שמגייסים קוראים בקריאה רפרופית את קורות החיים שלנו ומקדישים להם 6 שניות בממוצע, אינפוגרפיקה זו לא דרך יעילה להעביר את המסר שלכם. לאחרונה גם נתקלתי בדיון בקבוצה של מגייסים ודנו שם על האם הם בעד קורות חיים מסוג אינפוגרפיקה או לא. רוב רובם של המגייסים, לא אהבו את הקונספט. הרגלים קשה לשנות. מגייסים רגילים במשך שנים לקרוא קורות חיים בצורה מסוימת ופתאום יש משמך שהוא "מבולגן" וזה מצריך מהמגייס מאמץ עודף בשביל לקרוא את המסמך. קהל היעד שלכם אלו המגייסים והמעסיקים והמטרה שלנו היא לעשות להם את החיים קלים ושהם יבינו תוך שניות בודדות למה אנחנו מתאימים לתפקיד. אם את השניות היקרות הללו הם מבזבזים על להבין מה כתבנו, אנחנו חוטאים למטרה.

וידאו שמסביר על פורמט ומבנה קורות חיים

אז רק כדי שלא תפספס את משרת חלומותיך על פרט טכני ושולי, מצ"ב וידאו קצר שבו אני מסבירה את כל מה שצריך לדעת כדי לא ליפול על הדברים הטכניים, הקטנים והמעצבנים.
הנושאים בוידאו:
תבנית קורות חיים

מבנה קורות חיים נכון – מה צריך להיות הפורמט של קורות החיים? איך לסדר את קורות החיים, מה לשים קודם – השכלה או ניסיון? או שאולי התנדבות?

באיזה פונטים להשתמש כאשר כותבים את קורות החיים בעברית ובאילו פונטים להשתמש באנגלית?
מה צריך להיות הגודל של הפונט?

איך לעצב אותם גרפית? ועוד…  תמליל מלא מתחת לוידאו

 

מחפשים עבודה?

שידרוג בקריירה?

שי: נורית, אני מגיש עכשיו קורות חיים למספר משרות ואני מאוד תוהה… יש כל כך הרבה טמפלטים ודוגמאות ואנשים שאומרים  לי איך לכתוב את קורות החיים. אז אני אשמח אם תגידי לי ברמה הכי פשוטה איך לעצב אותם? על מה לשים דגש? איך להפוך אותם למשהו שישרת אותי בצורה הטובה ביותר?

נורית: טוב, אז קודם כל יש המון פורמטים חינמיים באינטרנט שהם איזשהו טמפלט (תבנית קורות חיים). צריך להבין קורות חיים הם איזשהו סוג של  DNA. כמו שכל בן אדם יש לו ניסיון ייחודי ככה קורות חיים יהיו ייחודים רק לו. כל בן אדם יש לו ניסיון אחר, השכלה אחרת, גם אם שניהם מהנדסי תוכנה, שניהם עבדו בחברות שונות, התעסקו בפלטפורמות שונות, טכנולוגיות שונות. אז במציאות אין איזושהי תבנית קורת חיים אחת שמתאימה לכולם. תבנית קורות חיים צריכה לשרת את המועמד. זאת אומרת לדוגמא: מועמד שיש לו הרבה ניסיון בשוק העבודה, צריך לשים את הניסיון קודם ואת ההשכלה מתחת. לא משנה גם אם יש לו PHD. לעומת זאת מועמד – למשל סטודנט שעכשיו סיים לימודים ואין לו הרבה ניסיון תעסוקתי או ניסיון מקצועי בוא נגיד בתחום שאותו הוא למד, אז כן מומלץ להדגיש קודם את ההשכלה. ההשכלה תגיע קודם בקורות החיים ורק אחר כך ניסיון התעסוקתי. לכן אין איזושהי תבנית קורות חיים שמתאימה לכולם. כל מועמד צריך להשתמש בתבנית קורות חיים שתשרת את הניסיון שלו, לאן הוא מכוון ולהדגיש את יתרונות שלו. אנשים צריכים להבין שאין תבנית קורות חיים קבועה. יש מקום למשחק.

שי: אין סדר את מתכוונת מבחינת סדר הופעה של פרמטרים שמופיעים בקורות חיים. הטמפלטים מדברים רק על הצורה. אבל את אומרת שצריך להתחיל או בהשכלה או בניסיון או אפילו אם העבודה בהתנדבות או כל בעצם בקורלציה למקום שאתה מגיש את קורות החיים.

נורית: בדיוק,  יכול להיות למשל כמו שאמרת התנדבות. אם עשיתי התנדבות וזה קשור לניסיון המקצועי שלי כשאני סטודנט אז יכול להיות שאולי עדיף אפילו לרשום את ההתנדבות קודם. אם אני למשל למדתי משפטים והתנדבתי במהלך השנה האחרונה שלי בשי"ל – שירות יעוץ לאזרח, זה נחשב לניסיון מקצועי באיזשהו מקום. אז כדאי לכתוב את ההתנדבות לפני הניסיון המקצועי כי זה ישרת אותי יותר. כי המעסיק יסתכל ויגיד " יש לו איזושהי נגיעה, הוא עשה משהו."

שי: אוקיי, אני אשמח אם תגידי לי ממש ברמה של שמות של פונטים. באופן כללי לפחות, מה גודל הפונט? האם יש איזשהו פונט מועדף? מירקור של פסקאות. האם יש איזשהו כללי אצבע שבסופו של דבר לפחות יאירו את המסמך ולא יהפוך אותו לאיזשהו אקזמפלר של אופיס. אבל לפחות ברמת המינימום.

נורית:  הגרפיקה מאוד מאוד חשובה. קודם כל חשוב שהמסמך יהיה מאוד מאוד אסתטי ומסודר ואחיד. בקשר לפונטים – בעברית אז אך ורק ARIAL. פונט ARIAL בגודל 11. אפשר שגודל הפונט יהיה  10.5 או יותר,כותרות קצת יותר – גודל 12, אבל בגדול הכתב עצמו רצוי בגודל 11. אפשר לעשות מרווח בין השורות בגודל של 1.15 ולא 1 כי 1 זה קצת צפוף. לא מומלץ לשים את קורות החיים בטבלאות וזה מהסיבה שיש תוכנות מיון אוטומטיות  או כל מיני חברות למשל חברות השמה שעובדות עם תוכנות שיש להם בעיה עם טבלאות, שקורות חיים נמצאים בטבלאות, בסופו של דבר הם יוצאים מבולגנים למרות שהטבלה אמורה לסדר. ולכן לא מומלץ לעבוד עם טבלאות. כן מומלץ להשתמש בטאבים (TAB ) בקורות חיים. הפורמט של קורות החיים, כולל הגרפיקה והאסתטיקה מאוד משפיע על הסיכויים, כמה שלאנשים זה נשמע מוזר…

שי: מה זאת אומרת טאבים? זה רווחים?

נורית: כן כן, הריווח אם כתבתי שנים  ואז את שם של החברה ושם של התפקיד שלי אז לפי החוקים של הפורמט הרגיל…

שי: לשמור על אחידות

רוצה למצוא עבודה מהר? לשפר שכר? להתקדם בקריירה?

תן לנו לשדרג אותך בחינם

נורית: לפי החוקים בפורמט הרגיל, קודם צריך לבוא שם של חברה ואחר כך השם של תפקיד  ושוב זה צריך לשרת אותנו,  וזה גם יכול להיות להפך. טאבים זה איזשהו ריווח למשל אני כותבת שנים אני אשתמש בטאב בשביל לרווח. ואז תמיד הרווחים יהיו באותו מקום, המסמך יראה מאוד מאוד נקי ואסתטי, והגרפיקה משפיעה בעשרות אחוזים על הסיכויים שהמגייס יקרא את קורות החיים שלנו ויגיב עליהם בצורה חיובית. לי למשל לפעמים מאוד קשה לי לקרוא קורות חיים של אנשים ואני משנה את הפונט. מגייס או רכזת השמה לא בטוח שהיא תשנה את הפונט. אם צריך לתת פידבק לאנשים על קורות חיים הם פשוט ידלגו על הקורות חיים רק בגלל שהם לא כתובים אסתטית או גרפית נעים לעין. ולכן מאוד חשוב שהקורות חיים יהיו אסתטיים וגרפיים. בקשר לאנגלית מומלץ להשתמש בפונטים כגון CALIBRI או ARIAL. זה פונטים שנקראים SANS SERIF, שזה אומר ללא תגיות. אלו פונטים מאוד נקיים ונוח לקרוא אותם מהמחשב. ממסך המחשב. לעומת הפונטים עם תגיות שקשה לקרוא אותם מהמחשב. הישראלים יש להם נטייה להשתמש ב TIMES NEW ROMAN . זה פונט שלא מומלץ לקורות חיים, יש לו תגיות  והוא מסולסל, לא  כל כך קריא למסך מחשב.

שי: מעולה, אני מאוד מודה לך.

נורית: תודה

תבנית קורות חיים – סיכום

האופי יותר חשוב מהיופי אבל בשביל שמגייסים יתרשמו מהאופי אז צריך שתבנית קורות החיים שלנו תהיה נעימה לעין. כאשר תבנית קורות החיים שלנו מזמינה ומושכת, אז אנחנו מגדילים את הסיכויים שמגייסים יקראו ויתייחסו לתוכן.
מסמך קורות החיים שלנו, צריך להיות נקי, אסתטי וקריא. התבנית צריכה להיות תבנית שתשרת את המטרות שלנו ולהקל על הקורא.
עודף עיצוב וניסיון ליפייף את מסמך קורות החיים שלנו, יפגעו במטרה המרכזית שלנו שהיא לאפשר לצד הקורא להבין את הניסיון שלנו תוך שניות בודדות.

ריכוז ההמלצות בנוגע לתבנית קורות חיים: 
1. כיתבו את מסמך קורות החיים שלכם בפורמט של מסמך וורד ושילחו כך את פורמט קורות החיים שלכם. (לא מומלץ לשלוח את המשמך בפורמט של PDF)

2. השתמשו בפונטים ללא תגיות כגון Arial בעברית בגודל 11 .
ניתן לשחק להגדיל את הפונטים כאשר רושמים כותרות של תפקידים וכולי.
באנגלית מומלץ להשתמש בפונטים כגון Clibri או Corbel
מומלץ להשתמש בכל מסמך באשר הוא בפונטים הללו ולאו דווקא כשמדובר במסמך קורות חיים.

3. מבנה קורות חיים – "אין חוקים", ניתן להתחיל מההשכלה או מהניסיון ואפילו לציין בראש פורמט קורת חיים ניסיון התנדבותי.
הכל בהתאם לנסיבות.
יש לכם הרבה ניסיון? שימו את ההשכלה למעלה.
סיימתם זה עתה את לימודיכם באוניברסיטה? שימו את ההשכלה בראש הטמפלט של קורות החיים.
אין לכם ניסיון רלוונטי משוק העבודה אבל יש לכם ניסיון רלוונטי מהתנדבות? שימו בראש הטמפלט של קורות החיים שלכם את הניסיון ההתנדבותי.
תבנית קורות החיים תהיה שונה וצריך לשקול כל מקרה לגופו.

4. ריווח הטמפלט של קורות החיים שלכם – העדיפו להשתמש בטאבים ולא בטבלאות.
כאשר קורות החיים שלכם מועברים לגורמים אחרים – למשל על ידי חברות השמה לחברות מגייסות אז רק מי שיצא לו לסדר טבלאות יודע כמה "כאב ראש" זה
למי שמעביר את קורות החיים שלכם וגם חלק מהמידע יכול ללכת לאיבוד כאשר אתם רושמים את קורות החיים שלכם בטבלאות.

5. אל תנסו לדחוס את קורות החיים שלכם לעמוד אחד בכוח.
חשוב שמסמך קורות החיים שלכם יהיה קריא.
מה שלא קריא מאוד מקטין את הסיכויים שמגייסים יקראו את המסמך.
כאשר אתם מסתכלים על מסמך קורות החיים שהכנתם, השאלה המרכזית שאתם צריכים לשאול את עצמכם –
האם אתם יכולים לקרוא את המסמך בקריאה רפרופית?
האם הוא נראה אסתטי?
האם הוא נעים לעין?
האם מסמך קורות החיים שלכם מרווח?
מוזמנים לקרוא מדוע כדאי לכתוב קורות חיים על יותר מעמוד אחד, לקריאה לחצו כאן.

תבנית קורות החיים שלכם היא דבר אינדיבידואלי בהתאם לניסיון של כל אחד ואחת מכם. זה למעשה מסמך שיווקי שצריך לשרת את המטרה שלשמה הוא נשלח – לפתוח דלתות אצל מעסיקים ולייצר ראיונות עבודה.
תבנית קורות החיים שלכם צריכה להיות קריאה, נעימה לעין ומזמינה – זה כבר יגדיל ב- 40% את הסיכויים שתקבלו פניות ממעסיקים.
אל תטריחו את המגייס ואל תגרמו לא להירתע מאיך שהמסמך נראה ולכן להתעלם ממנו או לא להקדיש לו את תשומת הלב שהייתם רוצים.
תנו למגייס את כל הסיבות לקרוא את מסמך קורות החיים שלכם ולהשקיע את הזמן הנדרש.
שיהיה בהצלחה!

קבוצות ששווה
להצטרף אליהן!

על הכותב

נורית אגמי

Facebook Twitter Google+

נורית אגמי – מנכ"ל רשת אגמי – חברת השמה להייטק ובכירים, חיפוש עבודה וקריירה. נורית בעלת חזון חברתי ופועלת לעזור למחפשי עבודה. מוזמנים ליהנות מהבלוג ומהקורס למציאת עבודה מתאימה מהר וגם להרוויח יותר. מוזמנים להציץ בלוח דרושים הייטק ובכירים שלנו ואנחנו נשמח למצוא לכם את התפקיד הבא שלכם. הבלוג של נורית עוסק בחיפוש עבודה, חיפוש עבודה בהייטק, מגמות בתחום הדרושים כולל דרושים הייטק, מגמות בעולם העבודה העולמי ובשוק בעבודה בישראל.

Comments 7

 1. הפוסט מצוין רק ההצגה… הסרטון… נראה לי מוזר הדרך להציג מדריך/קורס בצורה של שני אנשים המשוחחים בינהם במשהו שנראה כמו Skype…
  גם איכות הקול לא משהו, גם ה"מדונה"..
  בקיצור, לדעתי לא זו הדרך והייתי ממליץ להציג מדריך כמו כל קורס/הרצאה.
  עוד: דוגמאות ל CV.. נכון ולא נכון

  1. Post
   Author
 2. יש בעיה אם הקובץ של הקו"ח שאני שולחת יהיה PDF?
  הקו"ח שלי בנוי מסודר בעזרת טבלה יפה- אולי ככה המערכות יוכלו להתמודד עם הטבלה?

  תודה!

  1. Post
   Author
 3. היי נורית, בכתבה הזכרת לא להשתמש בטבלאות. ובכן אני משתמש בטבלה לצורך סדר ובהירות של הקו"ח. לאחר הסידור אני מעיף את הגבולות כמובן. האם גם במצב הזה אני פוגע בסיכויים של המסמך שלי לעבור חלק את העיבוד של התוכנות של אנשי ההשמה?

  תודה מראש,
  ליאור

  1. Post
   Author

   עדיף בלי טבלאות.
   עדיף להשתמש בטאבים לשם עימוד.
   גם אם יש טבלאות – זה לא הדבר הכי נורא שיכול לקרות לקורות החיים שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל תפספסו: